Kırım Tatarlarına başbakan sözü

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Ukrayna Başbakanı Yanukoviç: “Kırım Tatarlarının toprak sorununu çözeceğiz”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ukrayna'ya bağlı Özerk Cumhuriyet Kırım'da temaslarda bulunan Ukrayna Başbakanı Viktor Yanukoviç, yerel iktidarı Tatarların halen devam eden toprak işgali sorununu çözememeleri nedeniyle ciddi bir şekilde eleştirdi. Yanukoviç Kırım'da kanayan yara halini alan toprak sorununa cezayla karışık çözüm sinyalleri verdi.

1944'lü yıllarda sürülen Kırım Tatarlarının tekrardan vatanlarına dönmelerinin önündeki en önemli sorunu toprak ve yerleşim alanı oluşturuyor. Yanukoviç yerel yönetimin toprak meselelerinde hatalı bularak bunu zamanında Tatarlar için bölgede yer ayrılmamasına bağladı. Kendilerinin sorunu sistemli bir şekilde çözmek için aktif rol üstleneceklerini vurgulan lider "Ukrayna Parlamentosundaki Kırım Tatarı milletvekilleriyle işbirliği yapıyoruz ve elimizden geleni yapacağız." diyerek toprak işgal edenleriyse sert cezaları beklediği sinyali verdi.


Simferopol Belediye Başkanı Sözcüsü Marina Çernovaya yaptığı açıklamada Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Simferopol'da 10 mahallede toprak işgal edildiğini ve eylemlerin devam ettiğini belirtti. Hâlihazırda sadece Simferopol şehrinde kayıtlı 6 bin 536 adet Kırım Tatarının ev yapmak için arazi başvuru dilekçesi değerlendirmeyi bekliyor. Kırım genelinde yaklaşık 78 bölgede toprak grevi devam ediyor bu grevlere katılanlar içerisinde Slav uyruklu vatandaşlarında bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious