Kırım'da 'İslam Merkezi' inşaa ediliyor

Kırım'da 'İslam Merkezi' inşaa ediliyor.13745
  • Giriş : 30.06.2009 / 12:34:00

Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde bir "İslam Merkezi" inşa ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kırım Haber Ajansının (QHA) bildirdiğine göre, Akmescit (Simferopol) bölgesi Sofiyevka köyünde inşa edilecek merkezin temeli törenle atıldı.

Törene Kırım Müftüsü Emirali Ablayev ile Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Vekili Refat Çubarov da katıldı.

Temel atma töreni sırasında konuşan Sofiyevka Müslüman Cemiyeti Başkanı Server Asanov, inşaata başlayabilmek için birkaç yıl beklediklerini söyledi.

Akmescit Valiliğinin 3 yıl çeşitli bahanelerle merkezin inşaatı için arsa ayırmadığını belirten Asanov, ancak geçen yılın sonunda 0,9 hektarlık arsa ayrıldığını ve daha sonra bağış kampanyası başlatıldığını kaydetti.

Uzun süre sponsor arayışları ardından, dışarıdan yardım beklemeden kendi imkanlarıyla inşaata başlama kararı aldıklarını belirten Asanov, Kırım Tatar cemaatinin bağış girişimini olumlu karşılayarak, aktif şekilde bağış yapmaya başladığını belirtti.

Törene katılan Kırım Müftüsü Hacı Emirali Ablayev, müftülüğün merkezin inşaatında destek verecek sponsor arayışlarında yardımcı olma sözünü verdi.

Sofiyevka Müslüman Cemiyetinin diğer cemiyetlere örnek olması gerektiğini belirten Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Vekili Refat Çubarov da yardım sözünü verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*