Kırışıklıklara nasıl bir çözüm?

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Derimiz dış etkenlerden çok çabuk etkileniyor. Hamilelik, güneş, geçirilen rahatsızlıklar, stres, hava kirliliği ve yılların izleri cildi zamanla yıpratarak, kırışmasına neden oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Derinin hemen altındaki bağ dokusu çatısı, kolajen ve elastin denilen ipliksi proteinlerden oluşur. Kırışıklık bu çatıda çeşitli nedenlerle oluşabilecek zayıflama sonrasında derinin gerginliğini ve elastikiyetini kaybetmesiyle meydana gelir. Güneş ışınları ve mimikler de kırışıklığın baş nedenleri arasında sayılır. Bir takım önlemler alınmazsa güneş kahverengi lekelere ve damarsal genişlemelere yol açar. Göz çevresi kırışıklıkları ise iki şekilde oluşuyor. Ya sıklıkla göz kısılıyor ya da göz çevresi kaşınıyor. Diğer bölgelere göre daha ince olan göz çevresi derisi bu şekilde hızla şekil bozukluğuna uğruyor ve kırışıyor.

NELER YAPILABİLİR?
Botoks: Özellikle göz çevresi ve alın bölgesindeki kırışıklıklarda etkilidir. Bu bölgelerdeki kasların içine enjeksiyonla uygulanıyor. Etki süresi ise 6-8 ay arası.
Derinin soyulması (Peeling): Deriyi hafifçe soyan kremler kullanılarak yapılıyor. Üst tabaka soyulurken, derinin kendini yenileme faaliyeti başlıyor. Yüzeysel kırışıklık hatları, sivilce izleri, gözenekler ve derideki lekelerde düzelme görülüyor.
Lazer: Yüzey soyucu lazer uygulamaları da kırışıklık ve lekeler için bir çözüm oluşturur. Ancak her cilde uygulanmaz.
Kolajen ve hyaluronİk asİt: Bu iki madde kırışıklık bölgesine enjeksiyonla uygulanıyor. Ağız, dudak bölgesi alın ve göz çevresi kırışıklıklarında bu yönteme başvurulur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious