Kırklareli'nde arsenikli su tartışması

Kırklareli'nde arsenikli su tartışması.9692
  • Giriş : 10.10.2008 / 09:17:00

Kırklareli Valisi Coş: "CHP'li vekilin taciz iftirası, partili belediyeler hakkındaki incelemeye karşı bir gözdağıdır"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kırklareli Valisi Hüseyin Avni Coş, CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek'in kendisinin, "Bir bayan doktoru taciz ettiği" şeklindeki haberin CHP'li bazı belediyeler hakkında başlattıkları incelemeye karşı bir gözdağı olduğunu söyledi.

Vatan Gazetesi'nde yer alan "Vali, doktor hanımı taciz etti" şeklindeki haber üzerine Vali Hüseyin Avni Coş, Cihan Haber Ajansı'na açıklamalarda bulundu.

Değişik zamanlarda bazı gazetelerde CHP'li belediyelerle ilgili haberlerin çıktığını dile getiren Coş, bunları ihbar kabul ederek inceleme ve araştırma başlattıklarını belirtti. Yerel seçimlerin yaklaştığı bir dönemde dikkatleri farklı noktalara çekmek için böyle bir haberin ortaya atıldığını açıklayan Vali, nisan ayında yaşandığı iddia edilen olayın 7 ay sonra ortaya atılmasını manidar buldu.

Haber konu edilen bayan doktorun şimdiye kadar hiçbir merciye intikal etmiş bir suçlamasının ya da rahatsızlığının olmadığını dikkat çeken Vali Coş, vekil ve muhabirin böyle bir duyum karşısında doktoru arayıp "olay nedir, rahatsızlığınız nedir, geçmiş olsun" deme nezaketinde bulunmadığını ifade etti.

Vali Coş, "Tamamen önyargılı olarak, hiçbir araştırma, soruşturma yapmadan haberi dile getirmişler ve genel yayın yönetmenini arayarak 'doktordan taciz suçlaması' diyorsunuz. Doktorun bir taciz suçlaması var mı diye soruyorum? Yok, diye cevap veriyorlar. Niye doktor hanımla görüşmediniz? Efendim doktor hanımı aradık; ama telefonu kapalıydı diyorlar. Bu tabii üzüntü verici bir durum. Doktora herkes ulaşabilir." dedi.

Olayın bir hukukçu milletvekili tarafından ortaya atılmasının talihsiz bir durum olduğunu anlatan Vali, "Bu iddialara dile getiren aynı zamanda bir avukat. Eğer iyi niyetli biri olsaydı ilgili mağdureyi arayıp durum hakkında bilgi edinebilirdi. Böyle bir şeyi öğrenmeden 'çamur at izi kalsın' mantığıyla olayın aslını astarının araştırmadan aktarması doğru değildir. Muhabirden edindiğim bilgiye göre olayı vekilin kendisi basına vermiştir." dedi.

"Gazetede dile getirilen bayan doktorla baş başa yemek yediği ve yemekten sonra köydeki evine bırakıldığı" şeklindeki haberin aslının astarının olmadığını vurgulayan Vali Coş, yemeğin bütün kamu personelinin bulunduğu ortamda yenildiğini ve bayanın görev yaptığı köyün dağlık olması nedeniyle sadece güvenlik görevlileri tarafından evine bırakıldığını anlattı.

Emrinin altında binlerce personelin görev yaptığını ifade eden Vali, kime ne zaman ve kim tarafından ceza kesildiğini bilmesinin söz konusu olmadığını vurguladı.

DOKTOR: "HABER, MÜLKİ AMİRİ YIPRATMA AMAÇLI"

Habere konu olan doktor A.B.B ise, yaptığı yazılı açıklamada, gerçek dışı olan haberin kişiliğini zedelediğini ve bir takım siyasi hesaplarla devletin en büyük mülki amirini yıpratmak amacıyla ortaya atıldığını vurguladı.

Açıklamada, "Yazının başlığı ile içeriği birbirini tutmamaktadır. Zira taciz suçlamasının benim tarafından yapıldığı başlığı atılıp içerikte CHP Milletvekili Turgut Dibek tarafından İçişleri Bakanlığı'na mektup yazarak konunun araştırılmasına atıfta bulunmuştur. Sayın Vali tarafından taciz edildiğim kesinlikle doğru değildir. Tarafımdan taciz suçlaması yapıldığı iddiası da doğru değildir. Bir resmi görüşme sonrasında başkalarının da bulunduğu bir resmi ortamda akşam yemğei yemek ve daha sonra güvenlik nedeniyle resmi görevliler eşliğinde sivil bir araçla köye gönderilmem dışında haber geçen hiçbir konu doğru değildir." denildi.

Açıklamada ayrıca, "Bu gerçek dışı yazıyı yazan kişi ve kurumlardan, bana sormadan, beni dinlemeden benim adımı kullanarak konuyu dillendirenlerden davacı olacağım. Bir bayan olarak tüm ülke kamuoyu huzurunda düşürüldüğüm onur kırıcı hadise yüzünden tüm ilgili ve sorumlular hakkında hem maddi ve hem de manevi tazminat davası hem de ceza davası açacağım." ifadelerine yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*