Kırklareli'nde şap hastalığı görüldü

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı; Kırklareli Armağan Köyü'nde şap hastalığı çıktığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada; Kırklareli ili merkez ilçeye bağlı Bulgaristan sınırına yakın Armağan Köyü'nde 26 Şubat tarihinde şap hastalığı çıktığı bildirildi. 2006 yılı Sonbahar aşılama kampanyasında adı geçen köyde aşılama yapıldığı ve hasta hayvanın da bu tarihte aşılandığı hatırlatılan açıklamada, "Köyde 499 büyükbaş, bin 998 küçükbaş hayvan mevcudu olup hayvan hareketi fazla değildir. 10 gün kadar önce ormanlık alanda 1 adet yaban domuzu avlanarak köpeklerin yemesi için su yalağının yakınına atıldığı, hayvanların her gün ormanlık alanlarda otlatıldığı köylüler tarafından belirtilmiştir" denildi.

Açıklamada, Ahmet Dülger isimli yetiştiricinin TR391638 E kulak numaralı hasta hayvanından numune alınarak, 26.02.2007 tarihinde Şap Enstitüsüne gönderildiği, Şap Enstitüsünce yapılan laboratar tetkiklerinde, hastalık etkeninin O tipi olduğunun bildirildiği kaydedildi.

Hastalık mahalinde FAO uzmanlarınca epidemiyolojik araştırma yapıldığı belirtilen açıklamada, "27.02.2007 tarihinde işletmede mevcut 9 büyükbaş hayvanda da hastalık tespit edilmiştir" denildi.

Açıklamada; hastalığın görüldüğü Armağan Köyü'nün Bulgaristan sınırına yakın, Dereköy sınır kapısına 22 km, ormanlık alandan 10 km uzaklıkta bulunduğunu; köyün 5 km doğusunda Çukurpınar Köyü, 8 km batısında Kapaklı köyü, 5 km güneybatısında Düzorman köyü ile 10 km kuzeyinde Karadere köyünün yer aldığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious