Kırkpınar Pehlivanları Londra'da

Kırkpınar Pehlivanları Londra'da.12937
  • Giriş : 21.06.2009 / 14:41:00

Londra'da Türk kültürünün ve gelenek göreneklerinin yaşatılması için düzenlenen festivalde Türkiye'den gelen milli güreşçilerin katıldığı müsabakalar süyük ilgi gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere'nin başkenti Londra'da Süleymaniye Kültür Merkezi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen geleneksel Türk Kültürü Festivalinin son günleri, Türkiye'den gelen milli güreşçilerin katıldığı müsabakalar nedeniyle büyük ilgi gördü.

Londra'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerden biri olan Nevington Green'deki Clissold Park'ta düzenlenen festivalde dün başlayan güreş müsabakaları, festivalin son günü olan bugün de yapılıyor.

Türk kültürünün ve gelenek göreneklerinin, çocuk ve gençlerle diğer milletlerin mensuplarına tanıtılması amacıyla düzenlenen festivalde, İngiltere'de yaşayan Türk çocukları da meydana çıkarak, kendilerine uygun müsabakalarda güreşti.

Katılan tüm çocukların ve gençlerin madalya ile ödüllendirildiği müsabakaların ardından, Türkiye Yağlı Güreş Milli Takımında yer alan ve festivale katılmak üzere Londra'ya gelen sporcuların, Karakucak (yağsız) ve Yağlı güreş müsabakaları büyük bir ilgiyle izlendi.

Halkın yoğun ilgi gösterdiği müsabakalar sırasında yine Türkiye'de Kırkpınar müsabakalarında yer alan davulcular da davul çaldı. 9 gün süren ve bugün sona erecek olan Türk Kültür Festivalinde, Yağlı güreşin yanı sıra Türk ebru sanatı, geleneksel Türk mutfağı, çeşitli geleneksel kıyafetler ve Nasreddin Hoca tanıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*