Kırkpınar Yağlı Güreşleri başladı

  • Giriş : 29.06.2007 / 19:46:00

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, İstiklal Marşı, dualar ve mevlitlerle başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyada olimpiyat oyunlarından sonra, en eski spor organizasyonu olarak kabul edilen ve Guines Rekorlar kitabına giren Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, İstiklal Marşı, dualar ve mevlitlerle başladı.

Sarayiçi Er Meydanı'nda yapılan açılış töreninde Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri geçen yılın başpehlivanı Osman Aynur, Er Meydanı'nda Türk bayrağını göndere çekti ve saygı duruşu, İstiklal Marşı okundu. Güreşçiler daha sonra Edirne Belediye Başkanlığı Bandosu eşliğinde resmi geçit töreni yaptılar.

Edirne Valisi Nusret Miroğlu, yaptığı konuşmada ata sporu olan yağlı güreşi dünya arenasına taşımak için Valilik olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirterek, "Kırkpınar'a katılan pehlivan sayısındaki artış bizi sevindiriyor." dedi.

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ise, Kırkpınar yağlı güreşleri Sumo güreşi tüm dünyaya tanıtmak istediklerini söyledi. Kırkpınar'ın, sevgi, saygı ve bir gelenek olduğunu söyleyen Sedefçi, "Ben 12 yıldır Kırkpınar'ı Uluslar arası alanda tanıtabilmek için çalışıyorum. Devlet büyüklerimizden tek isteğimiz Eylül atyında bu alanda uluslar arası yağlı güreş turnuvası düzenlemek istiyoru. Bunu Edirneliler adına istiyorum." şeklinde konuştu.

- "KIRKPINAR'IN İLK GÜNÜNDE 800 PEHLİVAN GÜREŞ TUTTU" -

646. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin ilk gününde Sarayiçi Er Meydanı'nda 800 pehlivan güreş tuttu. Güreşler, minik-1 boyda 48 pehlivanın güreş tutmasıyla başladı. Ardından minik-2-3, teşvik, tozkoparan, deste-1-2-3 ve küçük orta küçük boyda pehlivanlar çim sahaya çıktı.

8 kategoriden oluşan ilk tur güreşlerinin sona ermesinden sonra teşvik, deste-1 ve 2'de 2. tur güreşleri yapıldı. Yakıcı sıcağa aldırmayan pehlivanlar, rakiplerini yenmek için kıyasıya mücadele etti. Güreşler, 1 Temmuz Pazar günü yeni güreş ağası ile başpehlivanın belirlenmesiyle sona erecek.

İlk gün güreşlerinde çok sayıda minik güreşçi vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanırken, Kırkpınar'da güreş tutmak için toplam bin 800 güreşçi kayıt yaptırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious