Kırkpınar yağlı güreşlerinde final günü

Kırkpınar yağlı güreşlerinde final günü.14013
  • Giriş : 05.07.2009 / 13:27:00

648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde final pazarı. Er Meydanı'nda tek tek çayıra çıkan pehlivanların kıyasıya mücadelesi sürüyor. Cumhurbaşkanı Gül de Er Meydanı'nda...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başpehlivanlık için iddialı iki isim olarak gösterilen Recep Kara ve Osman Aynur kurada birbirlerini seçti. Bu seçim Kırkpınar'da erken final olarak yorumlandı.

Bugün tüm boylarda yapılacak güreşlerle ilk üçe girecek pehlivanlar belirlenecek.

648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Seyfettin Selim, ''Kırkpınar'a katılan pehlivanların sayısının azalmasıyla güreşin kalitesi ve izleyici sayısının artacağına inanıyorum'' dedi.

Selim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl 1822 güreşçinin Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne katıldığını belirterek, bu sene ise bu sayının 1578'e düştüğünü söyledi.

Kırkpınar güreşlerinin ilgi çekmesi için bu sayının daha da azalması gerektiğini ifade eden Selim, bu nedenle bir sonraki yıla bu konuyla ilgili yeni düzenlemelerin getirilmesi için çalıştığını bildirdi.

Yeni düzenlemeyle ilgili Güreş Federasyonu'yla güreşmelerinin sürdüğünü anlatan Selim, şöyle konuştu:

''Bu düzenlemeyle güreşlerde ilk 64'e giremeyenler yolluk alamayacak. Bunun sonucunda da bir sonraki yıla katılımın az olacağını düşünüyoruz. Sayı azalınca, başa güreşen pehlivanlara daha fazla zaman kalmış olacak. Şimdi baş güreşlerin finali 17.30'da başlarken, o zaman 13.00'de başlayacak. Yenişemezlerse de önceki dönemlerdeki gibi güreş ertesi güne kalacak. Bu yeni sistem uygulanırsa 20-25 sene öncesi gibi bir güreş izleme zevkine kavuşacağız. Kırkpınar'a katılan pehlivanların sayısının azalmasıyla güreşin kalitesinin ve izleyici sayısının artacağına inanıyorum.''

-AĞA SELİM, YENİDEN ADAY-

Bugün yapılacak ağalık açık artırmasında yeniden aday olacağını belirten Selim, ''Şimdiye kadar bir kişinin aday olacağını öğrendim. Ama ihale sırasında kimin çıkacağı belli olmaz. Ben de geçen yıl, ağalık için anonslar yapılırken aday olmaya karar vermiştim'' dedi.

648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Selim, geçen yılki Kırkpınar güreşlerinde yapılan ağalık açık artırmasını 400 bin lira vererek, 2009 yılı Kırkpınar Ağası olmuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, Edirne'de

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kara yoluyla Edirne'ye geldi. İstanbul'dan kara yoluyla Edirne'ye gelen Cumhurbaşkanı Gül için, valilik önünde tören düzenlendi.

Gül'ü Edirne Valisi Mustafa Büyük, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Paşa Özen karşıladı. Tören mangasını selamlayan Gül'e çocuklar çiçek sundu.

Valilik ve Garnizon Komutanlığı ile Edirne Belediyesi ve Trakya Üniversitesi'ni ziyaret edecek olan Cumhurbaşkanı Gül, Selimiye Camisi ve Külliyesi ile Mecidiye Köprüsü'nde incelemelerde bulunarak, 648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni izleyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*