Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne ödül

Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne ödül.14959
  • Giriş : 20.09.2008 / 11:46:00

Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde Fransa'nın Bordeaux kentinde ödül verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupalı Seçkin Destinasyonlar (EDEN) pilot projesinde, "Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri" projesi ile Türkiye birincisi olan Edirne Belediyesi ödülünü düzenlenen törende teslim aldı.

Avrupa Komisyonu'nun alt birimi olan İşletme ve Sanayi Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Turizm ve Somut Olmayan Yerel Miras" konulu başlığında "Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri" ile Türkiye'yi temsil eden Edirne adına ödülü Belediye Meclis Üyesi Namık Kemal Döleneken, Avrupa Komisyonu Başkan Vekili Günter Verheugen'in elinden aldı.

17-19 Eylül 2008 tarihlerinde Avrupa Turizm Forumu etkinlikleri çerçevesinde projede yer alan 20 ülkenin temsilcilerinin katıldığı etkinlik çerçevesinde yapılan törende Belediyi Meclis Üyesi Namık Kemal Döleneken Avrupa Komisyonu Başkan Vekili Günter Verheugen'i Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine davet ettiğini ve kendisini Edirne'de ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını ifade etti.

Fransa'nın Bordeaux kentinde düzenlenen törende Başpehlivanlar Recep Kara, Osman Aynur ile Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ile de tanışarak sohbet eden Verheugen Kırkpınar güreşlerine gelmek istediğini belirtti.

AB Komisyonu'nda girişimcilik ve sanayi konularından da sorumlu olan Günter Verheugen başpehlivanlarına hayranlığını belirterek hatıra fotoğrafı çektirdi. Törene Avrupa Komisyonu'nun resmi davetlisi olarak Belediye Başkanı'nı temsilen Meclis Üyesi ve AB ve Uluslararası İlişkiler Bürosu Koordinatörü Namık Kemal Döleneken ve AB ve Uluslararası İlişkiler Bürosu Şefi ve proje sorumlusu Mesude Şenol katıldı.

Ödül törenine Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ile birlikte başpehlivanlardan Recep Kara ve Osman Aynur'da katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çağrısı yapılan projeye Edirne Belediyesi AB ve Uluslararası İlişkiler Bürosu tarafından hazırlanan en önemli kültürel miraslarımızdan biri olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile başvurmuş, yapılan 49 başvuru arasında birinci olarak Avrupa'da yapılan törende ödül almaya hak kazanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*