Kirli hava, salgın riskini artırıyor

  • Giriş : 13.01.2007 / 00:00:00

Kış mevsiminde yeteri kadar yağış düşmemesi hava kirliliğine sebep olurken, bu kirliliğin salgın hastalık riskini de artırdığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erciyes Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, her türlü yağışın atmosferi temizlediğine dikkat çekti. Yağış olmaması veya az olması halinde alerjenlerin havada asılı kaldığını ve insanların solunum yoluyla bu alerjenleri vücuduna aldığını anlatan Prof. Dr. Erkan, özellikle çanak yapılı coğrafi özelliğe sahip bölgelerde salgın hastalık riskinin daha fazla olduğunu açıkladı. Kirli havanın tüm bu sorunların yanı sıra alt solunum yolu enfeksiyonlarına da davetiye çıkardığına temas eden Erkan, bu tür hastalıkların salgın boyutuna ulaştığını ve toplumdaki birçok insanı etkisi altına aldığını ifade etti. İnsanların çok zor durumda kalmadıkça dışarı çıkmaması gerektiğini bildiren Erkan, dışarı çıkmak zorunda kalanları da ağız ve yüzlerini atkı veya bez maskeyle kapatmaları konusunda uyardı.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. İsmail Tamer ise soğuk kış günlerinde hasta ziyaretlerine ara verilmesi gerektiğini bildirdi. Gerek hasta olan kişinin gerekse ziyarete gelen insanların alerjenleri taşıma özelliği bulunduğuna dikkat çeken Tamer, "Her iki grup da taşıyıcı konumunda olabilir ve bulundukları bölgelerdeki alerjenleri başka yerlere götürerek salgın hastalıkların başlangıcına neden olur. Ayrıca insanların sokakta rastgele yere tükürmesi de hastalık riskini artırıyor. Bu konulara dikkat edilmesi gerekir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious