Kirli su ölümlerde büyük etken

Kirli su ölümlerde büyük etken.19057
  • Giriş : 26.06.2008 / 11:35:00

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) yayımladığı raporda, kirli suyun, dünyadaki her 10 hastalıktan 1'inin ve ölümlerin yüzde 6'sının sorumlusu olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Araştırmanın ardından raporu hazırlayan Annette Prüss-Üstün, basına yaptığı açıklamada, kirli su kullanımının varsıl ve yoksul ülkeler arasında büyük bir eşitsizliğin göstergesi olduğunu belirterek, su ve hijyene bağlı sorunların, her yıl dünyada kaydedilen hastalıkların yüzde 9,1'inin nedeni olduğunu söyledi.

Kirli su kullanımında çocukların açık arayla en büyük kurban grubunu oluşturduğunu, zira suyun 14 yaşından küçüklerin yakalandığı hastalıkların yüzde 22'sinin sorumlusu olduğunu kaydeden Prüss-Üstün, suyun gelişmiş ülkelerde ölümlerin yüzde 1'inin nedeniyken, bunun gelişmekte olan ülkelerde yüzde 10'a, Angola'da yüzde 24'e çıktığının altını çizdi.

Prüss-Üstün, suyun sıtma, humma ve ishal gibi hastalıklara yol açtığını belirterek, bundan en çok etkilenen 35 ülkede hastalıkların yüzde 15'ten fazlasının, su ve hijyen koşulları iyileştirilerek kalıcı biçimde önlenebileceğini kaydetti.

Ülkeleri bu alanda yatırım yapmaya çağıran Prüss-Üstün, buna yatırılacak bir doların, tıbbi harcamalarda tasarruf ve iş verimliliğinde kazanç yoluyla 8 dolar olarak geri döneceğine işaret etti.

Suyun gelişmiş ülkelerde yüzde 0,5 ve gelişmekte olan ülkelerde yüzde 8 arasında bir oranla, tüm dünyadaki ölümlerin yüzde 6,3'ünün sorumlusu olduğu belirtilen raporda, kirli su kullanımının çocuklarda ölümlerin dörtte birine yakınının nedeni olduğunun altı çizildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious