Kirliliğe yol açan 166 çiftlik kapatılacak

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın şartlara uymayan balık çiftliklerine verdiği süre doldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kıyı ve deniz kirliliğine neden olan ve uygun şartlara sahip olmayan 166 balık çiftliği kapatılacak. Yatırımcılar ise, bakanlığın tebliği hakkında yargının vereceği kararı bekliyor.

Bakanlık, Muğla, Aydın, İzmir, Antalya, Trabzon, Ordu, İstanbul, Mersin, Rize, Edirne, Hatay, Balıkesir ve Çanakkale'de toplam 258 çiftlik bulunduğunu tespit etti.

4 ay önce, çiftliklere, uygun yerlere taşınmaları tebliğ edildi ve 13 Mayıs Pazar günü çiftliklere tanınan süre doldu.

Kapatılmasına karar verilen 166 balık çiftliğinin büyük çoğunluğu Ege Bölgesi'nde yer alıyor.

Bakan Osman Pepe, geçen yıl balık çiftliği sahiplerini uyarmış, "Makul bir süre tanırız, ama sonunda çiftlikleri kapatırız" demişti.

Geçen yıl Çevre ve Orman Bakanlığı, bir tebliğ çıkartarak balık çiftliklerinin uyması gereken kuralları açıklamıştı. Kıyılara yakın yerlerde balık çiftliklerinin bulunamayacağı karara bağlanmıştı.

Ancak o günden sonra balık çiftlikleri yeni yavru koyduklarını belirterek ek süre istemişlerdi. Bakanlık o ek sürenin de dolduğunu açıkladı.

Bakanlığın tebliği...

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın tebliği uyarınca, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca belirlenen ya da belirlenecek olan doğal ve arkeolojik SİT alanlarında balık çiftlikleri kurulamayacak.

Derinliği 30 metre, kıyıdan 0.6 deniz mili (yaklaşık 1.100 deniz metre) uzaklıkta, akıntı hızı 0.1m/sn olan yerlerde balık çiftlikleri kurulmasına izin verilirken, mevcut çiftliklere 13 Mayıs'a kadar süre verilmişti.

Avrupa Birliği (AB), çipura ve levrek pazarının yüzde 25'ine sahip olan Türkiye'de balık çiftliklerinin kapatılmasının, hem ihracatı hem de iç pazara yönelik balık arzını tehlikeye sokacağını belirtiyor.

Yatırımcılar yargı kararını bekliyor

Muğla Kültür Balıkçıları ve Su Ürünleri Yetiştiricileri Birlik Derneği Genel Koordinatörü Kamuran Patrona, çiftlikler yavru balık dolu iken bakanlığın kapatma kararının nasıl uygulanacağı konusunda belirsizlik bulunduğunu belirterek, tebliğin durdurulması ve iptali için açılan davaların bugünlerde sonuçlanmasını beklediklerini söyledi.

Patrona, yatırımcıların taşınabilmesi için yeni yerler gösterilmediğini, yeni yerlerin belirlenmesi konusunda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Denizcilik Müsteşarlığı'nın görüşmelerinin de henüz sonuçlanmadığını belirtti.

Yer gösterilmesi halinde bile taşınma işlemlerinin 18 aydan önce tamamlanamayacağını anlatan Patrona, "Taşınma işlemi nedeniyle, mevcut kiralık alanlar nedeniyle hukuksal sonuçlar çıkacak. Yatırımcılar, yeni yer gösterilmesi ve taşınma masrafları konusunda bazı destekler sağlanması halinde taşınmaya hazır. Ancak, şimdiye kadar ne yeni yer gösterildi ne de taşınma için destek açıklandı" dedi.

Yeni taşınılacak yerlerde 15 yıllık kira sözleşmeleri yapılması konusunda da garanti istediklerini belirten Patrona, "Neredeyse 2-3 yılda bir yatırımcılar taşınmaya zorlanıyor" diye konuştu.

"Balık çiftliklerinin çevreyi, denizi kirlettiği" iddialarını da gerçekçi bulmadıklarını ve kabul etmediklerini ifade eden Patrona, "Ancak, sektörün kamuoyuyla ve bazı çevrelerle sürekli karşı karşıya bırakılmasından bıktık. Daha rantabl işletmeler kurmak, daha rahat yatırımlar yapmak, geleceği garanti altına almak için taşınmaya razı oluyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious