Kırmıtlı Kuş Cenneti açılıyor

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Osmaniye'nin merkeze bağlı Kırmıtlı beldesinde bulunan Kuş Cenneti 25 Mart Pazar günü açılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bünyesinde 100'ün üzerinde kuş türünü barındıran ve Manyas Kuş Cenneti'ne alternatif olarak gösterilen Kırmıtlı Kuş Cenneti, 25 Mart Pazar günü açılıyor.
Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Şirketi Çevresel Yatırım Programı ve Birleşmiş Milletler(BM) Kalkınma Programı ortaklığıyla kurulan Doğa Derneği ile Osmaniye'nin Kırmıtlı Belediyesi Tarafından Yürütülen "Kırmıtlı Kuş Gözlem Turizmi" Projesinde sona yaklaşıldı. Proje sonucunda, Kırmıtlı Kuş Cenneti 25 Mart'ta açılacak.
Doğa Derneği ile Kırmıtlı Belediyesi'nin 1,5 yıllık çalışmaları sonucunda Kırmıtlı Sulak Alanı'nda açılacak yeni kuş cennetinin en önemli özelliği, yalıçapkını, İzmir yalıçapkını ve alaca yalıçapkını kuşlarının Türkiye'de bir arada rahatlıkla gözlemlenebildiği tek yer olması.
Kastabala Vadisi'nde bulunan Kırmıtlı Kuş Cenneti, kuşların göç yolu üzerinde olmasından dolayı göçmen kuşlar için de önemli bir konaklama yeri.
Bu alan, aralarında nesli tehlike altında olan küçük akbalıkçıl, sığır balıkçılı, küçük balaban, mahmuzlu kız kuşu gibi kuşların da bulunduğu 100'ün üzerinde kuş türüne yıl boyunca farklı zamanlarda ev sahipliği yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious