Kırmızı biber seferberliği

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Hatay'ın lahmacunu olarak bilinen biberli ekmek için bölge kadınları acı biber hazırlama seferberliği başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Her evi birer acı biber hazırlama atölyesine çeviren kadınlar, çocukları ile birlikte sürdürdükleri hazırlıklarını kimi zaman havanın sıcak olmasından dolayı bahçelerde yürütüyor. Bunlardan biri de Reyhanlı'nın Sıçanlı köyünden Açıkgöz ailesi. 10 çocuk annesi Şemse Açıkgöz, biberli ekmek için 100 kilo kırmızı acı biber satın aldıklarını belirtti.

Biberli ekmeğin kendilerinin lahmacunu olduğunu hatırlatan Açıkgöz, biberli ekmek için acı biber ayıklamanın çok zor olduğunu aktardı. Acıların ve tatlıların hayatta olduğu kadar mutfaklarına da hakim olduğunu vurgulayan Açıkgöz, Hatay'ın mutfağının Türkiye'de bir çok ilden daha zengin olduğunu dile getirdi.

Medeniyetlerin beşiğinde bulunan Hatay'ın, şehir dokusunun yanı sıra zengin insan mozaiğini yansıtan mutfağı ile yöreye gelen yerli ve yabancı turistlerin de ilgi oldağı olduğunu anlatan Açıkgöz, "Farklı etnik ve dini yapıların bir arada barış içinde yaşadığı Hatay'da yemeklerde aynı şekilde harmanlanıyor. Farklılar ise bölgeye özgü bir yemek kültürünün oluşmasını sağlıyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious