Kırmızı çizgileri anlattı

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Gül, PKK için somut adımlar atılmasını istedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Abdullah Gül, Washington’daki temaslarının ardından bir basın toplantısı düzenledi. İşte Gül’ün peş peşe gerçekleşen hayati görüşmelerle ilgili verdiği bilgiler: .. PKK konusunda "Size karşı mahçubuz. Üstümüze düşeni yapacağız" dediler. Ben de, "Bunu artık gözle görülür, elle tutulur yapın. Hepimizin beklentisi bu" dedim. .. PKK liderleri eskiden dost olmayan rejimlerde barınıyordu. Şimdi ise dost bir ülkede TV’ye çıkıp röportaj veriyorlar. ABD "Irak’ta elimiz dolu, kuvvetlerimizi bölemeyiz" yaklaşımı sergilemiyor. Türkiye’nin askeri önlem almaması yönünde herhangi bir telkin sözkonusu değil.

SINIRÖTESİ OPERASYON OLABİLİR ..

Bizim uluslararası hukuktan doğan haklarımız var. Ne zaman netice alacak şeyi görürüz, gerektiğinde bunu yapmaktan geri kalmayız. .. K.Irak’ta yapılması gerekenlerin geciktiğini, Türk halkının eylem görmek istediğini ifade ettik. .. Kerkük sorununda yalnızca Türkiye değil, bölgedeki diğer ülkeler de hassasiyet gösteriyor. Washington’da Mısır Dışişleri Bakanı ile görüştüm. Endişesini dile getirdi. .. Türkiye’nin Irak topraklarında gözü yok. Kerkük tüm Irak’a aittir. Bizim hassasiyetimiz Irak’ın birliğiyle ilgili. ABD’li yetkililer, Irak’ın bölünmesini "kabul edilemez" olarak nitelendiriyor. .. Kongre’ye sunulan Ermeni tasarısı, tüm ilişkilerimizi zehirleyecek büyük bir tehdit.

ERMENİ İŞİ, İLİŞKİLERİ ZEHİRLER ..

Bir taraftan Afganistan’da omuz omuza çalışırken, kimsenin yapmadığı kadar istikrara katkı yaparken, Irak’ın istikrarına destek verirken, birden bire Türkiye’nin aleyhinde bir tasarı, herşeyi berbat edecek birşey. İçtenlikle konuştum ve bunun etkisinin geçici olmayacağını söyledim. .. Birbirimize ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde, ilişkilere zehir atmaya kimsenin hakkı yok. .. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, kendisini Ermeni iddialarının desteklenmesine çok fazla bağlamış bir hanım. Ama bu demek değil ki ona fikirlerimizi ulaştırmayacağız. Onun yakın arkadaşlarıyla hepsini görüşeceğim. .. Bush yönetiminin AK Parti’ye desteğinin sürdüğü değerlendirmelerini, küçük şeyler olarak görürüz. Buraya parti temsilcisi olarak gelmedim, Türkiye’nin Dışişleri Bakanı olarak geldim.

AMERiKA’YA LOBi ÇIKARMASI ERTELENDi

Sözde Ermeni soykırım tasarısının ABD Kongre’sinde oylanmadan önce lobi faaliyetlerinde bulunmak üzere, aralarında "canlı tanık"ların da bulunduğu milletvekillerinden oluşan üç ayrı heyetin farklı tarihlerde ABD’ye çıkarma yapması, şimdilik askıya alındı. Kararın, Dışişleri Bakanı Gül’ün ABD gezisindeki gelişmeler üzerine alındığı bildirildi. Ziyaretin ertelendiğini belirten TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger, "Hem araya biraz mesafe koymak, hem orada neler konuşulduğu konusunda yeniden bir değerlendirme yapmak için seyahatimiz biraz ertelendi" dedi. Dışişleri Bakanı Gül’ün ABD’de olduğunu, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın da bu ülkeyi ziyaret edeceğini hatırlatan Dülger, "Ziyaretin tarihini şu anda kestiremiyorum. İptal edilmesi söz konusu değil. Oraya gideceğiz ve derdimizi anlatacağız" diye konuştu. Dülger, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Gül’e randevu vermemesine de değinerek, "Ben randevu istedim. Alırsak görüşürüz. Vermezse de vermez. Randevu verenle görüşürüz" şeklinde konuştu.

HOLLYWOOD’U KULLANMALIYIZ

AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, Ermeni Diasporası’nın sözde soykırım iddialarını çürütmek ve Türkiye’nin haklılığını ortaya koymak için Hollywood silahına başvurulabileceğini söyledi... Sözde soykırım tasarısının ABD Kongresi’nden geçmemesi için yoğun bir çaba içinde olduklarını kaydeden Bağış, "Onlara hükümetin tepkisinden çok, vatandaşın tepkisinden korkmalarını söylüyorum” dedi. Bağış, "Ne yazık ki, Diaspora’nın önde gelen zenginleri, para vererek filmler yaptırıyorlar. Bizim de zenginlerimizin olmasına rağmen, Hollywood’a yatırım yapma kültürü gelişmedi. Bizim de bu tür yöntemleri kullanmamız lazım. Türkiye’nin tezlerini ve kendisini anlatacak filmleri yapması gerekir” diye konuştu. ..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious