Kırmızı et fiyatları daha da artacak

Kırmızı et fiyatları daha da artacak.20209
  • Giriş : 13.01.2010 / 12:11:00

Kırmızı et fiyatlarının artmasında, besicilerin canlı hayvan kesim fiyatlarının daha da yükseleceği beklentisiyle ellerindeki hayvanları satmamasının etkili olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de kırmızı et ihtiyacının yüzde 6'sını, Konya'da yüzde 99'unu tek başına karşılayan Konet AŞ'nin Genel Müdürü Süleyman Yeğenler, yaptığı açıklamada, günlük 2 bin küçükbaş, 400 de büyükbaş hayvan kesimi yapacak kapasiteye sahip olduklarını bildirdi.

Yeğenler, 1500 metre karelik bir soğutma ve depolama kapasitesiyle hizmet verdiklerini ve 22 bin metre karesi kapalı işlem hattı olan 47 bin metre karelik alanda faaliyetlerini sürdürdüklerini söyledi.

Tüketiciye en kaliteli ve sağlıklı ürünü sunmak amacında olduklarını ifade eden Yeğenler, ancak son zamanlarda canlı hayvan sorunu nedeniyle bazı sıkıntılar yaşadıklarını anlattı.

Hayvan tedariki konusunda sorunlar yaşadıklarını anlatan Yeğenler, canlı hayvan fiyatlarının kurban bayramından sonra çok fazla maniple edildiğini belirterek, ''Yetiştiricinin elinde hayvan olmasına karşın kesim için canlı hayvan bulunamıyor.

Özellikle gazetelerde ve televizyonlarda yer alan 'kırmızı et fiyatları daha da artacak' yönündeki haberler besiciyi etkiliyor ve birçok besici fiyatların artacağı beklentisiyle hayvanını satmak istemiyor'' dedi.

Yeğenler, aslında iddia edildiği gibi canlı hayvan sıkıntısının olmadığını ileri sürerek, şunları kaydetti:

''Herkesin elinde kesilecek hayvan var ancak günlük değişen kesim fiyatları nedeniyle besiciler hayvanı elden çıkarmıyor.

Canlı hayvan kesim fiyatları geçen yıla göre çok arttı. Daha önce vadeli aldığımız hayvana peşin para ödememize ve kesim fiyatları geçen yıla göre neredeyse yüzde 100 artmasına rağmen yetiştiriciler, fiyatların daha da artacağı düşüncesiyle malını satmıyor.''

''KAPASİTE KULLANIMI YÜZDE 100 DÜŞTÜ''

Canlı hayvan tedariğinde yaşadıkları sorun nedeniyle kapasite kullanımlarının geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yarı yarıya azaldığını anlatan Yeğenler, yüzde 25 kapasiteyle çalıştıklarını, geçen yıl günlük 200 canlı hayvan kesimi yaparken, bugünlerde ancak 100 hayvan kesimi yaptıklarını ifade etti.

2009 Ocak ayında kilosu 8,5 lira civarında olan karkas sığır etinin kilosunun şu anda 14,5 liraya kadar çıktığını vurgulayan Yeğenler, canlı hayvan kesiminde yaşanan sorun nedeniyle et fiyatlarının sürekli yükseldiğini söyledi.

Yeğenler, süt fiyatlarının yeniden yükselmesiyle de kesime verilen hayvan sayısının azaldığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*