Kırmızı ışıklar kamyonları durdurmuyor

  • Giriş : 18.09.2007 / 20:33:00

Konya'da çevre yolunun bir kavşağında, özellikle kamyonların yaptığı kırmızı ışık ihlali nedeniyle haftada en az 1-2 kaza meydana geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konya'nın merkez Karatay ilçesi Çataltömek Mahallesi Muhtarı Mehmet Dinç, yaptığı açıklamada, Adana Çevre Yolu üzerindeki, kent merkezi ile Çataltömek ve İstiklal Mahallesi'ni bağlayan Küçükkumköprü Kavşağı'nın, adeta “ölüm kavşağı” haline geldiğini söyledi.

Bu kavşakta daha önce trafik ışığı bulunmadığını, kazalar nedeniyle 2 yıl önce trafik ışığı takıldığını belirten Dinç, çoğu can kayıplarıyla sonuçlanan kazaların önlenmesinde ışıkların da çözüm olmadığını belirtti.

DUR-KALK YAPMAMAK İÇİN
Çevre yolundaki bir önceki kavşak olan Mengene Işıklı Kavşağı'ndan hızını alarak gelen kamyonların çoğunun, dur-kalk yapmama gerekçesiyle karşılarına çıkan kırmızı ışıkta durmak istemediklerini belirten Dinç, şunları kaydetti:

“Özellikle hızını alan kamyonların durmamak için yaptığı kırmızı ışık ihlali nedeniyle haftada en az 1-2 kaza meydana geliyor. Mahallenin çocukları yolun karşısındaki Yaşardoğu İlköğretim Okulu'na bu kavşağı kullanarak geçtiği için risk daha da artıyordu. Çocuklarımızı korumak için buraya asansörlü bir üst geçidi bile yaptırtık. Kavşakta bir anlamda yayaları kurtardık ancak araçların karıştığı kazaları, trafik ışıklarına rağmen azaltamadık. Her gün bu kavşağı kullanmak zorunda olan 2 mahallenin halkı, büyük tedirginlik yaşıyor.”

Dinç, aynı kavşakta son 15 günde meydana gelen 2 ayrı kazada 1 kişinin öldüğünü, 15 kişinin yaralandığını belirterek, “Bu kazaların ikisi de kırmızı ışık ihlali yüzünden meydana geldi. Kazaların biri, yine kırmızı ışık ihlali yapan kamyonun, yeşil ışıkta geçen bir motosikletliyi biçmesi sonucu yaşandı. Kamyonların yaptığı ışık ihlalinin önüne geçebilmek amacıyla kavşağa kamera takılması için belediyeye başvuruda bulunduk” dedi.

Her gün Trafik Kazası tedirginliği yaşadıklarını belirten Dinç, yetkililerin gerekli tedbirleri bir an önce alarak kavşağı “ölüm noktası” olmaktan çıkarmaları çağrısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious