Kırmızı ışıkta geçen araçlara otomatik ceza

Kırmızı ışıkta geçen araçlara otomatik ceza.21321
  • Giriş : 01.04.2008 / 23:15:00

Mersin Yahya Günsur Anadolu Bilgisayar Lisesi öğrencileri, trafikteki yoğunluğu azaltacak ve kırmızı ışıkta geçen araçlara otomatik ceza yazacak 'Akıllı Trafik Projesi'ni hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği Mesleki ve Teknik Eğitim Okul ve Kurumlar Arası Proje Yarışması Mersin Endüstri Meslek Lisesi'nde başladı.

45 okulun 61 proje ile katıldığı yarışmada öğrenciler, jüriye projelerini beğendirebilmek için büyük çaba gösterdi.

Yahya Günsur Anadolu Bilgisayar Lisesi öğrencilerinin hazırladığı trafik yoğunluğunu azaltacak ve çalıntı araçların kısa sürede bulunmasını sağlayacak projeleri ilgi çekti.

Elektrik-Elektronik Öğretmeni Ali Naki Ulutaş yönetimindeki öğrenciler Musa Gökhan Ekdi, Özgür Çömelek, Ali Sağlam ve Sercan Alkan, 'Akıllı Trafik Projesi'nde trafikte akıcılığı, kazaları engellemek ve yakıt tasarrufunu sağlayacak proje için teknolojinin bütün imkanları kullanıldı.

Proje öğrencilerinden Musa Gökhan Ekdi, projeye göre kırmızı ışığa yerleştirilen kamera ve sensörler tarafından yolun sürekli kontrol edilmesi ve araç yoğunluğuna göre ana caddelere öncelik verilmesinin sağlanacağını söyledi.

Ekdi, projenin çalışma prensibinin ihtiyaca cevap verebilecek bir kamera ve sensörlerin gerekli donanım ve yazılımla çalıştırılması üzerine kurulu olduğunu kaydetti.

Kameralardan elde edilen görüntülerin eklenilen yazılım sayesinde veri haline dönüştürülerek tasarlanan elektronik devreye gönderildiğini anlatan Ekdi, "Bu sayede trafik ışıkları plaka tanıma sistemi ve ceza sistemi koordineli bir şekilde çalışmakta.

Kameradan elde edilen görüntüler otomatik olarak Emniyet Genel Müdürlüğü ve Maliye Bakanlığı veri tabanına bilgi gönderilebilir.

Türkiye'deki bütün araçların plakaları bir veri tabanında toplandığı takdirde çalınan araçlara yakıt verilmemesi sağlanabilir. Kırmızı ışıkta geçen araçlara da otomatik olarak ceza yazılabilir" diye konuştu.

Ekdi, trafik soruna hem maddi hem de manevi destek sağlamak için böyle bir proje üretme ihtiyacı duyduklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious