Kırmızı otomobili olana pahalı kasko

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

Türk sigorta şirketleri dünyada araç sigortasında (kasko) yaygın kullanılan müşteri bazlı fiyatlamaya geçmek için hazırlığa başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Müşterilerin bireysel özelliklerine göre fiyatlandırma yapamak amacıyla sigorta şirketleri kasko yaptıranların eğitimi, yaşı, mesleği çocuklu mu gibi birçok bilgisini topluyor. Sektörde bazı şirketlerin hazırlığı bulunduğunu söyleyen TEB Sigorta Genel Müdürü Ertuğrul Bul, TEB Sigorta olarak 2007 sonunda veri tabanının tamamlanmasının planlandığını vurguladı. Türkiye'de sağlıklı veri tabanı oluşmasının zaman alabileceği uyarısında bulunan Bul bu nedenle öncelikle dünyadaki kriteleri kullanıp müşteri bazlı fiyatlama yapılacağını söyledi.
Dünyada kasko sigortası yaptıranların ödeyeceği primin hesaplanmasında kullanılan ve 2008'de Türkiye'de de uygulanması beklenen risk kriterlerinden bazıları ise şöyle:
Kırmızı sevenler yandı: Genelde agresif otomobil kullananlar kırmızı renkli otomobil tercihleri yüzünden yüksek kasko primi ödemek zorunda kalacak.
Spor oto hız demek: Spor arabaları hızlı araba kullanan gençler tercih ediyor. İstatistiklere göre aşırı hıza uygun arabalarda kaza riski dolayısıyla kasko primleri de yüksek oluyor.
Lüks otoya düşük prim: Lüks segment araçlar daha az kaza yapıyor. Genelde şöförlü makam aracı olan bu araçların sahiplerinin orta yaşı aşması da risk azaltıyor.
Çocuk hızı düşürüyor: Bir kişinin evli olup olmaması onun otomobil kullanma eğilimini değiştirmiyor. Ancak istatistikler çocuk sahibi olanların sorumlulukları arttığı için aşırı hızdan kaçındığını ortaya koyuyor.
En hızlı şoförler 19-35 yaş arasında: Söz konusu bu yaş arasında kişilerin otomobil kullanırken, aşırı hızlı, dikkatsizliğe bağlı kaza yapma riskleri daha yüksek oluyor. 40 yaş üstünde ise bu risk önemli ölçüde azalıyor.
Bayanlar daha dikkatli: Erkek şöförlere göre bayanların daha dikkatli olması kaza riskini ve primi düşürüyor.
Üniversite mezunu olmak önemli: Eğitim düzeyi de kaza riski üzerinde belirleyici. Eğitim düzeyi yükseldikçe kaza oranı azalıyor. Ancak Türkiye'de üniversite öğrencileri ve genç mezunlar bu istatistikleri bozuyor.
Markanı söyle riskini söyleyeyim: Sigortacılar marka adı vermemesine karşın bazı markaların ve özellikle bazı markalara ait modellerin sigorta primi daha yüksek olacak.
Büyük şehirler yüksek prim ödeyecek: Halen Ankara, İstanbul ve İzmir dışındaki illerde hem trafik sigortası, hem de kasko daha düşük fiyatlı. Bu kriter yine korunacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious