Kırmızılar daha çok kazanır

Kırmızılar daha çok kazanır.15107
  • Giriş : 12.03.2008 / 21:59:00

İngiltere'de Durham ve Plymouth üniversitelerinin bilim adamları, 3 İngiliz futbol takımının elde ettiği sonuçlardan yola çıkarak ilginç bir iddia ortaya attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Durham ve Plymouth üniversitelerinin bilim adamları, İngiliz takımları Manchester United, Liverpool ve Arsenal'in son yıllardaki, Nottingham Forest'ın da geçmişte elde ettiği başarıların ve çok sayıda kupa kazanmasının forma renkleriyle de ilgisi bulunduğu görüşünde birleşiyor.

Araştırmacılar, kırmızı rengin, doğada erkek saldırganlığı ve gözleri üzerine çekme ihtiyacı ile bağdaştığını belirtiyor.

Takımların gerçek renklerini taşıyan formaları giydikleri iç saha maçlarını inceleyen araştırmacılar, "şaşırtıcı" bir sonuçla karşılaştıklarını, kırmızı formalı takımların, mavi, sarı ya da portakal renkli formalı takımlara göre daha sık maç kazandığının ortaya çıktığını kaydediyor.

Plymouth Üniversitesinden Profesör Robert Barton, bunun 2 şekilde açıklanabileceğini belirtiliyor.

Barton'a göre, verdikleri destek çok önemli olan taraftarların belli bir neden olmadan desteklediği takımlar arasında kırmızı formalılar daha fazla buluyor.

Barton, diğer nedenin de sahada kırmızı rengi formasında taşımanın "psikolojik avantaj" sağlaması olduğunu düşünüyor.

Futbolda son dönemdeki para akışının bile bunu kökten değiştirmediğini belirten araştırmacılardan doktor Russel Hill, ''Kırmızı formanın dengeyi değiştirebileceğini düşünüyoruz" dedi.

Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde bu yıl çeyrek finale kalan 4 İngiliz takımından Arsenal, Liverpool ve Manchester United'ın formalarında kırmızı renk bulunduğu kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious