Kırmızıyı nasıl bilirsiniz?

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Kırmızı yalnız aşkta değil, işte, sporda, trafikte de 'mutlu son'un rengi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sevgililer Günü yaklaşıyor. Kırmızı olduğu sürece her hediyenin makbul olduğu bu günde kırmızı gülden geceliğe, ayakkabıdan çoraba, her şey alınıyor. Kırmızı aşkın elçisi, günlük hayatımızda yeri de fark ettiğimizden fazla. Kırmızıda hayat, ölüm, öfke, utanç ve cesaretin izleri vardır. Parlak ve cesurdur. Cesaretlendirir, fazla ileri gidince de durdurur.

Kırmızıyı görmek de kırmızı dalga boyları sayesinde oluyor. Kırmızı ışık dalgaları, gözü diğer renk dalgalarından daha fazla uyarıyor. Örneğin üzerine güneş ışığı vuran bir elmadan yansıyan kırmızı ışık dalgalarının, gözün renk algılayıcı hücrelerini uyarmasıyla beyinde de hareketlenme başlıyor: "Buralarda sağlıklı gıda var!" 'Kırmızıyı Görmek: Bilinçte Bir Çalışma' adlı makalenin yazarı London School of Economics'ten filozof Dr. Nicholas Humphrey, "Bir şeyi vurgulamak istiyorsanız, bunu kırmızıyla yaparsınız. Kırmızı, zihin hanesine ilk yazılan renk. Bazı dillerde siyah ve beyazın dışındaki tek renk" diyor.

Sporda avantaj faktörü
Kırmızı zaferin de rengi. Britanya'daki Durham Üniversitesi'nden Dr. Russell Hill boks ve tekvando gibi sporlarda kırmızı giyenlerin daha sık kazandığını ortaya koyuyor. Araştırmacılar kırmızı giyenlerin diğerlerine göre sadece şansla açıklanamayacak bir oranda maç kazandığına dikkat çekiyor. Ancak kırmızı giyenler bilinçaltından mı cesaret alıyor, rakiplerin şevki kırmızı yüzünden mi kırılıyor; net değil.

Farklı görüşler de var tabii. Kimi tasarım uzmanları uzun süre kırmızı odalarda çalışan insanların kendilerini rahatsız hissedeceğini düşünüyor. Onlara Teksas Üniversitesi'nden iç tasarım uzmanı Dr. Nancy Kwallek, cevap veriyor. Dr. Kwallek, ofis calışanlarının kırmızı, mavi-yeşil ve beyaz odalardaki performanslarını ölçtü. Ses ve diğer dikkat dağıtıcı öğeleri önlemekte zorlanan çalışanların, kırmızı odalarda diğerlerine göre daha az verimli çalıştıkları ortaya çıktı. Fakat dış uyaranlara rağmen odaklanmada başarılı olanlar kırmızı odalarda diğerlerine göre daha iyi çalıştı. Sonuç olarak, kırmızı iyi odaklananları uyarmada daima başarılı. Aşk, iş, spor, trafik ya da bir tehlike anında...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious