Kırsal bölgedeki yatırımlara destek geliyor

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 2005'te 16 ilde pilot olarak uygulanan, bu sene 65 ilde daha uygulamaya koyulacak 'Kırsal Kalkınma Projesi' yürürlüğe girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Geçen yıl 16 ilde uygulanan ve başarılı sonuçlar alınan proje ile kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve sanayi entegrasyonunun sağlanması, gıda güvenliğnin güçlendirilmesi, alternatif gelir kaynaklarının çoğaltılması, kırsal altyapının geliştirilmesi hedefleniyor.

Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında, çiftçilere tarımsal ürünlerin depolanması, işlenmesi, ambalajlamasına yönelik yatırım tesisleri, jeotermal, güneş, rüzgar ve benzeri alternatif enerji kaynakları, sera yapımına yönelik yatırımlara hibe desteği sağlanacağını bildirildi. Hibe programından yararlanmak isteyen yatırımcıların, projelerini 3 Haziran 2006'ye kadar tarım il müdürlüklerine sunmaları gerekiyor.

Proje kapsamındaki ekonomik yatırımların yüzde 50'si, alt yapı yatırımlarının ise yüzde 75'i hibe olarak program kaynaklarından finanse edilecek. Programdan desteklenecek ekonomik yatırımlar için hibe üst limiti bireysel başvurular için 25 bin YTL'yi, grup başvurularında 175 bin YTL'yi, altyapı yatırımlarında ise 300 bin YTL'yi geçmeyecek.

Ordu Tarım Müdürü Sadi Sadıkoğlu, proje hazırlanması ile ilgili olarak Tarım İl Müdürlüğü Proje Yürütme Birimi tarafından gerekli desteğin sağlanacağını ifade etti. Sadi Sadıkoğlu, proje hazırlayarak yatırım teklifi vermek isteyen yatırımcıların 3 Haziran'a kadar başvurularını yapmaları gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious