Kırşehir Organik Tarım Merkezi oluyor

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Dünyanın ve AB'nin gündeminde olan geleceğin projesi 'Organik Tarıma Geçiş Projesi', Kırşehir'e hayat verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kırşehir'de bir işadamının önderliğinde kurulan Kırşehir Organik Tarım Merkezi (KORTBİR) ile Kırşehir'i Türkiye'nin organik ürünler ambarı yapmak istiyor. Kurulan merkezin amacı ekolojik tarımla elde edilen ürünleri toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden ,çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını koruyucu natürel özellikler taşıyan bitkiler yetiştirmek olacak.

Kırşehirli İş Adamı ve Organik Tarım Merkez Birliği Başkanı Hüseyin Şahin, çıktığı yolda bir ilke imza atmanın gururunu yaşadıklarını ifade ettiklerini söylerken,''Dünya'da ve Türkiye'de toprakların çok büyük bir bölümünü bilinçsizce, Allah'ın insanlara bahşettiği tabi dengeleri bozarak, insanoğlunun kendi sonunu kendi hazırlamaktadır.Artık sebzenin, meyvenin ve her türlü gıdanın eski tadı kalmamıştır. Tükettiğimiz gıdaların içerisinde bir sürü ilaç kalıntıları sağlığımızı bozmakta yiyeceklerimizin doğal aroması, minareleri ve tadını alamamaktayız. Tarlalarımıza attığımız gübre ve ilaçlar yer altı sularına karışmakta faydalı böcekleri ve minareleri yok etmektedir.Toprağın dengesini bozarak geri kazanılamayacak bir hala getirmektedir.

Kırşehir ekilebilir toprakların yüzde 85'i organik tarım yapmaya müsaittir. Kırşehir'in ekonomik yapısına baktığımızda Kayseri ve Ankara arasında sıkışmış- kalmış hiçbir konuda ihtisaslaşmamış ne sanayi kenti nede tarım kenti olamamıştır. Arazilerimiz teknik olarak işlenememekte planlamaya yönelik tarım yapılanamamaktadır. Buda pazarlama sorununu beraberinde getirmektedir.Ürünlerimiz kaliteli standart dışı olduğundan değerinde satılamamaktadır. Çoğu zaman çiftçimiz zarar etmektedir. Gençlerimizin işleri olmaması sebebiyle büyük şehirlere göç etmekte çok kötü koşullarda az ücretle çalışmaktalar.

Kırşehir Organik Tarım Merkez Birliği Başkanı Hüseyin Şahin, Kırşehir ilk defa ayakları yere basan bir proje ile tüm Türkiye'ye önderlik edecektir. İyi bir planlama ile insan gücüne dayalı bir model olduğu için geniş istihdam imkanları oluşacaktır.Sorunların üstesinden gelmek için Kırşehir Merkez-Kaman-Mucur-Çiçekdağı-Akpınar-Mucur-Boztepe-Akçaknt Organik Tahıl Birliği kurularak bu yedi birliğimizin oluşturduğu KORTBİR(Kırşehir Organik Tarım Merkez Birliği) ve tüm birliklerimizin ortak olduğu ORTSAŞ (Organik Tarım San. Ve Tic. A.Ş.) kurulmuştur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious