Kırtasiyede 'tiksindirici koku' dönemi

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, çocukların, bağımlılık yaratabilecek ürünlerin zararlarından korunmasını öngören kanun teklifini benimsedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Buna göre kokulu kalem, silgi, yapıştırıcılar çocuklara ancak ''tiksindirici'' kokması şartıyla satılabilecek.

AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl başkanlığında toplanan komisyon, teklifi alt komisyon metni üzerinden görüştü. Teklif, yapılan küçük değişikliklerle kabul edildi.

Buna göre, çocuklarda bağımlılık yaratabilecek yapıştırıcı, kokulu olarak üretilen kalem, defter, silgi gibi uçucu organik bileşikleri ihtiva eden ürünler, hangi amaçla olursa olsun çocuklara satılamayacak, verilemeyecek.

Çocuklar tarafından kullanılabilme ihtimalinin varlığı halinde, yetişkinlere de satılamayacak ve verilemeyecek.

Uçucu organik bileşikleri ihtiva eden ürünlerin üretildiği ve kullanıldığı yerlerde çocuklar çalıştırılamayacak; bu ürünler eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanılamayacak.

Eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanılacak yapıştırıcılar su bazlı olacak.

Tiksindirici kokunun miktarı

Yükseköğretim kurumları ile mesleki eğitim ve iş eğitimi yapan kurumların, eğitim gereği kullandıkları bu kapsama giren ürünler, ancak ''tiksindirici'' koku ihtiva etmeleri halinde kullanılabilecek.

Tiksindirici koku ve miktarının ne olacağı ise yönetmelikle belirlenecek. Kanun kapsamına giren ürünlerin ''su bazlı'' olmaları veya bu ürünlere ''tiksindirici'' koku katılması için teşvik edici tedbirler alınacak.

Ürün bağımlılarının tedavi ve rehabilitasyonları Sağlık Bakanlığının koordinasyonunda; Sağlık Bakanlığı, diğer merkezi ve mahalli kurum ve kuruluşlar tarafından merkezler açılarak yürütülecek.

Çocuklarda bağımlılık yaratabilecek, uçucu organik bileşiklerin ihtiva ettiği ürünlerin dış ambalajları ile varsa iç ambalajlarında, ''sağlığa zararlı olduğu ve çocuklara verilemeyeceği'' şeklinde görünür ve okunaklı bir yazı bulunması zorunlu olacak.

Ağır para cezaları geliyor

Kanun hükümlerine aykırı davranan kişi ve kuruluşlara ise ağır para cezaları verilecek. Buna göre, kanun kapsamına giren ürünlerin üretildiği ve kullanıldığı yerlerde, her ne sıfatla olursa olsun çocuk çalıştıranlar, her bir çocuk için 500 YTL idari para cezasına çarptırılacak.

Çocuklarda bağımlılık yaratabilecek uçucu organik bileşikler ihtiva eden kırtasiye malzemelerinin eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanılmasına izin verenlere, 100 YTL idari para cezası verilecek ve bu kırtasiye malzemelerinin eğitim ve öğretim kurumunda kullanılması men edilecek.

Bu tür ürünlerin üretildiği ve kullanıldığı yerlerde sağlık tedbirlerini almayanlar, bin YTL'den 5 bin YTL'ye kadar idari para cezasına çarptırılacak.

Uçucu organik bileşik ihtiva eden ürünlerin ambalajlarına, ''sağlığa zararlı olduğu ve çocuklara verilemeyeceği'' şeklinde uyarıcı yazı koymayanlar ise malın piyasa değerinin iki katı idari para cezasına çarptırılacak. Bu cezanın miktarı 500 YTL'den az olamayacak ve yükümlülüğe aykırı olarak ambalajlanan malların satışı men edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious