Kış, sebze-meyve fiyatlarını da olumsuz etkiledi

  • Giriş : 19.02.2008 / 12:04:00

Olumsuz hava koşulları nedeniyle sebze ve meyve fiyatları geçen yıla göre yüzde 50 oranında arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mersin Hal Müdürü Atilla Gümüşoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çukurova'da yaklaşık 6-7 yıldan bu yana don olayı yaşanmadığını bu yıl ocak ayındaki aşırı soğukların ise ürünlerin gelişimini ve rekoltesini önemli oranda etkilediğini söyledi.

Kış aylarında Türkiye'nin önemli sebze ihtiyacının Aydıncık, Erdemli, Anamur gibi ilçelerde bulunan seralardan karşılandığını anlatan Gümüşoğlu, "Olumsuz hava koşulları nedeniyle yeterli hasat yapılamıyor. Hasadın az olması nedeniyle hale ürün girişinde yüzde 40'a varan oranda düşüş var. Bu yıl ağır geçen kış şartları ise geçen yıla göre fiyatları yüzde 50 civarında artırdı" dedi.

Adana Hal Müdürlüğü yetkilileri ise yörede yaşanan don ve aşırı soğuğun, toplanmayı bekleyen yüzde 20 civarındaki "Washington" cinsi portakalı zarara uğrattığını, seralarda ekimi yapılan patlıcanın büyük bir kısmının ise don nedeniyle kuruduğunu belirtti.

Öte yandan Adana Halinde azalan ürün girişi ve soğuk hava nedeniyle, önceki haftaya göre fasulyenin kilosu 1 YTL'den 2,5-3 YTL'ye, marulun tanesi 20 YKr'den 50 YKr'ye, salatalığın kilosu 70-80 YKr'den 1,20-1,40 YTL'ye, bir deste ıspanağın kilosu ise 20 YKr'den 40 YKr'ye yükseldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious