Kis beslenmesine dikkat!

  • Giriş : 20.11.2005 / 00:00:00

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alinan bilgiye göre, Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü Gida Güvenligi Dairesi uzmanlari, kisin beslenmede dikkat edilecek hususlara iliskin bir rapor hazirladi.

Raporda, sonbahardan kisa geçiste degisen hava sartlarinin etkisiyle olusan hastaliklardan korunmada beslenmenin önemine isaret edildi. Özellikle kisin hava sicakliginin azalmasiyla birlikte beslenme seklinin de degistigi hatirlatilan raporda, bu mevsimin özelligine uygun beslenmeye dikkat edilmesi istendi. Raporda, kis beslenmesi konusunda su uyarilarda bulunuldu:

''-Mevsim geçis dönemlerinde ve kis aylarinda siklikla görülen enfeksiyon hastaliklarindan korunmada, yeterli ve dengeli beslenme aliskanligi sürdürülmeli, özellikle vitamin ve minerallerden zengin olan sebze ve meyveler tüketilmelidir.

-Vücut direncinin artirilmasinda önem tasiyan C vitamini yönünden zengin limon, portakal, mandalina gibi turunçgiller basta olmak üzere, mevsim sebze ve meyvelerinin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

-Dünya Saglik Örgütü'nün, günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi önerisi dogrultusunda, marul, havuç ve kirmizi lahana gibi kis sebzeleri ile hazirlanan salatalar ögünlerde yer almalidir.

-Kis mevsiminde tüketimi artan yagli ve sekerli besinlerden kaçinilmalidir.

-Kisin geceler uzadigi için evde televizyon basinda geçirilen zaman artmaktadir. Bu süre içinde atistirmanin fazla olmasi, vücut agirliginda istenmeyen degisikliklere ve kilo artisina yol açmaktadir. Bu nedenle kis aylarinda da diger mevsimlerde oldugu gibi seker ve yag oranina dikkat edilmeli, kizartma ve kavurmadan kaçinilmali, yemeklerde bitkisel sivi yaglar tercih edilmeli, tatlilar çok sik tüketilmemelidir.

-Kis mevsiminde günesten fazla yararlanilamamasi nedeniyle kemik ve dis sagligi için gerekli olan D vitamini ihtiyacinin karsilanmasi için günesli günlerde yürüyüslere çikilmali ve bol bol balik tüketilmelidir.

-Kis mevsiminde fiziksel aktivitelerin azalmasi ve unlu gida tüketiminin artmasina karsilik, posali besinlerin tüketiminin azalmasi sindirim sistemi rahatsizliklarina, özellikle de kabizliga yol açmaktadir. Kabizliktan korunmak için, haftada en az 2 kez kuru fasulye, nohut, mercimek gibi protein degeri ve posa içerigi yüksek kuru baklagillerin yani sira, sebze ve meyve tüketilmeli ve bol sivi alinmalidir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious