Kış bitti ama Nemrut'un karı bitmedi

Kış bitti ama Nemrut'un karı bitmedi.3945
  • Giriş : 06.06.2009 / 11:06:00

Bitlis'e 13 kilometre uzaklıkta olan Nemrut Krater Gölü'ne giden karla kaplı yol, İl Özel İdaresi'ne ait 2 iş makinesi ve 4 personelin çabalarıyla zorlukla açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Haziran ayında olmasına rağmen yer yer yaklaşık 7 metreyi bulan kar kütleleri, İl Özel İdaresi'ne ait dozerlerle temizlendi. Turizm sezonu ile açılan yolun bundan sonra kullanılabileceği ve krater gölüne ulaşımın sağlanacağı belirtildi.

Kar temizleme çalışmalarını denetleyen Vali Nurettin Yılmaz, "Haziran ayında bu dünya güzelliğini görmek herkese nasip olmaz." dedi.

Vali Yılmaz, kar kalınlığının yer yer 5 ile 7 metreyi bulduğu Nemrut'un 13 kilometrelik yolunda karla mücadele çalışması yaptıklarını belirterek, "Yaz mevsiminin gelmesi ile buradaki çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Bu yolun bakım onarımını yapmak için Karayolları ile protokol hazırlayacağız. Yolun asfalt olan kısımlarının bakım ve onarımı yapılacaktır. Yol bugünden itibaren turizm ve ulaşıma açık hale getirildi. Ayrıca yolun açık olduğunu bez afişlerle yerli ve yabancı turistlerimize bildireceğiz" şeklinde konuştu.

Yılmaz, dünya harikası olan Nemrut Krater Gölü'nün mutlaka görülmesi gerektiğini de vurgulayarak, "Dünyanın 2. büyük krater gölü olma özelliğine sahip Nemrut'un geliştirilmesi için valilik olarak büyük destek veriyoruz. Çünkü burası çok kıymetli bir turizm alanıdır. Türkiye'nin her yerinden insanların burayı görmesini arzuluyoruz. Burası şimdilik koruma altındadır. Gerekli izinler alındıktan sonra çeşitli konaklama yerleri yaparak daha fazla turisti bölgeye çekmeyi hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Bitlis Özel İdaresi Müdür Yardımcısı Murat Al ise karların erimesiyle oluşan sel suları nedeniyle yolun bazı bölümlerinde tahriplerin oluştuğunu belirtti.

Murat Al, ''Krater gölleri ilimizi ve ilçelerimizi görmek isteyen turistlerin uğrak alanı oluyor. Gelen yoğun talep üzerine bu yolu ulaşıma açmak için çalışmaya başladık. Bu günden sonra vatandaşlarımız gelip piknik yapabilir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*