Kış erken geliyor

  • Giriş : 30.10.2006 / 00:00:00

Yurdun tamamında görülecek sağanak yağışların, Marmara'nın batısı, kıyı Ege ile Akdeniz bölgelerinde etkili olacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Buna göre, bugün tüm yurtta görülecek sağanak yağışların, Marmara'nın batısı, kıyı Ege ile Akdeniz bölgelerinde etkili olması bekleniyor.

Yurdun büyük bölümünde yarın da devam edeceği tahmin edilen yağışlar, İstanbul, Kocaeli, Balıkesir, Bursa, Sakarya, İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Denizli, Antalya, Mersin başta olmak üzere Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı, Doğu Anadolu'nun güneyi ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinde etkili ve sürekli olacak.

Kuzey ve doğu kesimlerde Çarşamba günü devam edecek olan yağışlar, Perşembe günü yurdun doğu kesimlerinde etkisini sürdürdükten sonra yurdu terk edecek. Ancak, aynı gün akşam saatlerinden itibaren batı bölgelerinin yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARI AZALACAK

Hava sıcaklığının ise Salı günü doğu bölgelerde, Çarşamba günü yurdun batı kesimlerinde artması, Cuma günü kuzeybatı kesimlerden başlayarak hissedilir derecede azalması bekleniyor.

Rüzgarın da bu akşam saatlerinden sonra özellikle Salı günü kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu, güney ve iç kesimlerde güney ve güneydoğu yönlerinden orta kuvvette, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Batı Karadeniz'de ise kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Açıklamada, kuvvetli rüzgarla birlikte etkisi ve sürekli olması beklenen sağanak yağışların oluşturacağı sel, su baskını, taşkın gibi durumlara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmalarının önemine de işaret edildi.

ŞANLIURFA'DA SU BASKINLARI

Şanlıurfa'da etkili olan yağışın ardından yaşanan su baskınları ile sel, bazı ilçe ve köylerde hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bazı ilçe ve köylerde, yol ile köprülerin tahrip olması nedeniyle ulaşımda hala ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

Bölgede elektrik ve telefon hatlarının tahrip olması sonucunda da sık sık elektrik kesintileri yaşanırken, telefon görüşmeleri yapılamıyor. Çoğu köyde ekili alanlar zarar görürken, çok sayıda hayvanın da telef olduğu belirtildi. Oluşturulan kriz masası ve hasar tespit ekipleri ve güvenlik güçleri, TEDAŞ ile köy hizmetleri ekipleri söz konusu bölgelerdeki çalışmalarını sürdürüyor.

Siverek ilçesinde bir kişi, köy yakınındaki evi ile köyün arasında derelerin taşmasıyla yolun tahrip olması ve su birikintileri nedeniyle evine gidemiyor, evde bulunan ailesi de köye ulaşamıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious