Kış gelmedi, tehlike çanları çalıyor

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Küresel ısınma, belirtilerini açıkça gösteriyor. Dünyada su sıkıntısı ve kuraklık başladı. Atlantik Okyanusu’nun suları hâlâ soğumadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son yılların en sıcak kışını geçiren Türkiye’de kuraklık arttı, yağış miktarı azaldı, su kaynakları can çekişmeye başladı... Susuzluk kapıya geldi dayandı. İlk sinyali Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek verdi: “Dev bir sıkıntı ile karşı karşıyayız. Böyle giderse bir ay sonra kısıtlamalara ya da dönüşümlü su verilmesine başlayabiliriz.''

KESİNTİ ÇÖZÜM DEĞİL

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, dün barajlardaki su seviyesinin sürekli düştüğünü belirterek uyardı: “Ankara’ya iki ayrı taraftan su geliyor. Günde yaklaşık 900 bin metreküp su alıyoruz. Bunun yarısını Kurtboğazı’ndan, yarısını da Çamlıdere’den alıyoruz. Kurtboğazı’nda kalan su 18 milyon metreküp. Kurtboğazı’nı besleyen, arkasındaki Akyar ve Eğrekkaya Barajları’nda da toplam 14-15 milyon metreküp su var. Buradan günde 400 bin metreküp civarında Ankara’ya su veriyoruz. Sadece Kurtboğazı’nı düşünsek, su bitiyor.'' Çamlıdere’de de su seviyesinin düştüğünü, motopomplarla su çekilmesi gerektiğini kaydeden Başkan Gökçek, “Şimdiye kadar başımıza gelen bir iş değil. Yeni motorlar koydurduk oraya. Ankara’ya suyu çekerek vereceğiz. Ancak bu yolla da Çamlıdere’den Başkent’e en fazla 400-600 bin metreküp su sağlanabilir. Bu mutlak bir kısıntı anlamına geliyor'' dedi ve kesintiyi şöyle duyurdu: “Havalar böyle giderse en fazla 1 ay sonra kısıtlamalı veya dönüşümlü su verilmesine gideceğiz. Bir gün bir bölgeye su vereceğiz, bir gün vermeyeceğiz. Bir bölgeye su verdiğiniz zaman, alt kotlarda bütün vatandaşlar yükleniyor. Üst kotlara isteseniz de istemeseniz de suyu gönderemiyorsunuz. Bütün bu işi çözmek için elimizde de yeterince su yok.''

KOCAELİ’NE ACİL ÖNLEM

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de kentin su kaynağı olan Yuvacık Barajı’nda 6 günlük su kaldığını duyurmuş, ardından acil önlem paketi devreye sokulmuştu.

Allah yağmur vermezse bu işin çözümü yok

Geçen yıl Gerede’den Kazan’a kadar olan bölgeye kar ve yağmurun yağdığını, Kazan’dan sonra kar ve yağmurdan eser kalmadığını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, “Çok enteresan, barajların bulunduğu bölgede yağışlarda felaket bir azalma var. Sıkıntımız büyük'' diye konuştu. Başkan Gökçek şöyle dedi: “Yeni yaptığımız Kavşakkaya Barajı bitti sayılır. Ama bitse dahi, Allah yağmur vermezse bu işin çözümü ve tedbiri yok. Vatandaşlardan canı gönülden dua istiyorum. Allah inşallah su verir.''

DOĞA DA ŞAŞKIN...

Noel ağacına suni kar spreyi...

Fransa’da kar yağmayınca noel ağaçlarına suni kar spreyi sıkıldı. ‘Noel Baba’nın Evi’ Kuzey Kutup Dairesi’ne bile kar yağmadı.

Alpler’de çiçekler açıyor ayılar uykuya yatamıyor

En sıcak kış nedeniyle Alplerin 1100 metre yüksekliğinde yılan çiçeklerine ve bazı vadilerde baharda açan hor çiçeklerine rastlandı. Sibirya’dan Estonya’ya kadar, kış uykusuna yatması gereken ayılarsa sığınacakları yerler fazlasıyla ılık ve nemli olduğu için kış uykusuna çekilecek yer bulmada zorluk çekiyor. Yatabilenleri ise sıcak hava nedeniyle baharın geldiğini sanarak kış uykularından uyanmaya başladı.

Uludağ’da, İsviçre’de kayak merkezleri hâlâ kapalı

* Geleneksel olarak Kasım ortasında açılan Alpler’deki çoğu turistik tesis, kar yağışı olmadığı için hâlâ kapalı.
* Türkiye’nin en önemli kayak merkezi Uludağ’da da durum farklı değil. Uludağ’ın oteller bölgesinde gölgelik alanların dışında hiç kar yok.
* İspanya’nın Pirene Dağlar’ında yeterli kar olmadığı için toplam 9 kilometre uzunluğunda olan kayak pistleri kapalı tutuluyor. İspanya Çevre Bakanlığı, kış turizmi sektöründe çalışan 40 bin kişinin iş kaybı riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.
* İsviçre’de ise kayak sezonu açılışının başarılı olmadığı, yaz mevsiminin uzadığı, kış giysileri satışlarının düştüğü belirtiliyor. Avusturya’daki kayak merkezleri de açılışı erteledi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious