Kış hastalığı olanlara öneriler

  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

Kış mevsiminde, hava kirliği nedeniyle astım, kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyon hastalarının şikayetleri artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, kalorifer ve sobaların daha fazla yakıldığı, havanın rüzgarsız olduğu saatlerde kirliliğin arttığını belirterek, bu saatlerde dışarı çıkılmamasını önerdi. Zorunlu hallerde ağzın kapatılması gerektiğini ifade eden Yorulmaz, kronik hastalığı olanların maskeyle dışarı çıkmalarının yararlı olacağını ifade etti. Yorulmaz, astım, kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyonu olan hastaların, kışın şikayetlerinin arttığını vurguladı.

SİGARA ZARARI ARTIYOR

Kirli havayla birlikte sigara içilmesinin, sağlığa olan zararlı etkiyi birkaç kat daha arttığını belirten Yorulmaz, ''Sigara mutlaka bırakılmalıdır. Özellikle kışın, soğuk havalarda birden fazla kişinin paylaştığı kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirildiğinden bu ortamlarda içilen sigara hem içen kişiye, hem de aynı ortamı paylaşan diğer kişilere çok daha fazla zarar verir'' dedi.

Sigara dumanında bulunan ve bazıları kansere de yol açan pek çok zararlı maddenin aynı zamanda kirli havada da bulunduğunu ifade eden Yorulmaz, bu nedenle sigara içen kişilerin hem kirli havadan, hem de içtikleri sigaradan bu zararlı maddeleri akciğerlerine aldığını, akciğer ve kalp hastalıkları olmak üzere, kansere de yakalanma tehlikesi altında olduğunu bildirdi. Özellikle kalp hastalıkları, astım, bronşit gibi akciğer hastalıkları olanlar ile gebe ve çocukların, sigara içilen ortamlarda daha büyük tehlike altında olduğunu kaydeden Yorulmaz, şunları söyledi:

''Bu nedenle kirli havalarda ve kapalı ortamlarda sigara içilmesi çok önemli bir hastalık nedenidir. Hava kirliliği eklendiğinde bu tehlike birkaç kat artmaktadır. Kronik hastalığı olanlar, anne babalar ve çocuklu evlerde yaşayanlar mutlaka sigarayı bırakmalı, çocukların yanında sigara içilmesine engel olmalı, hava kirliliği ve sigara dumanı bulunan ortamlara girmekten kaçınmalıdırlar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious