Kış öksürüğüne dikkat

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Kış mevsiminde ortaya çıkan öksürük, kronik bronşit hastalığı bulgusu olabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özlü, ''Bu hastalar, özellikle kış mevsiminde, ayın çoğu günlerinde ve günün değişik zamanlarında ara ara öksürdükleri gibi, bazı geceler uykudan uyandıran öksürükten yakınırlar'' dedi.

"Öksürük balgamla birliktedir"

Kış mevsiminde ortaya çıkan öksürüğün, kronik bronşit hastalığının bulgusu olabileceğini belirten Özlü, ''Kronik bronşitte, öksürük balgamla birliktedir. Kronik bronşitli hastaların bazısında nefes darlığı ve hırıltılı solunum varsa da bazılarında öksürük ve balgam dışında bir yakınma olmayabilir'' diye konuştu.

Kronik bronşitin, genellikle sigaraya bağlı olarak gelişen bir hastalık olduğuna dikkat çeken Özlü, ''Zamanında teşhis edilip tedavi edilmez ve özellikle hasta sigara içmeye devam ederse ilerleyicidir. Yaşla birlikte solunum yetmezliğine yol açıp hastayı kısıtlayabilir'' dedi.

Üç haftadan daha uzunsa dikkat

Prof. Dr. Özlü, üç haftadan daha uzun süren ve tekrarlayan öksürük yakınmasının önemsenmesi ve mutlaka sebebinin araştırılması gerektiğini vurgulayarak, uzun süren ve sık sık tekrarlayan öksürüğü olan hastaların, ilgili bir uzman hekime başvurmaları gerektiğini söyledi.

Kronik öksürüğün altında astım, reflü, sinüzit, KOAH ve kanser gibi hastalıkların yatabileceğini belirten Özlü, ''Eğer öksürük ciddiye alınıp gereken muayene ve tetkikler yapılmazsa, bu hastalıkların teşhisinde gecikilmiş olur. Bu nedenle, 3-4 haftadır devam eden öksürük, rastgele öksürük şurupları veya haplarıyla tedavi etmeye kalkışılmamalıdır. Doğru olan öksürüğü değil, öksürüğe neden olan hastalığı tedavi etmektir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious