Kış yaralanmalarına dikkat

  • Giriş : 13.01.2007 / 00:00:00

Esenler Hayat Hastanesi'nde görevli Opr. Dr. Recep Çalışkan, el bileği, ayak bileği, kalça ve bel incinmelerinin en sık görülen kış yaralanmalarından olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Opr. Dr. Recep Çalışkan, kış yaralanmalarının insanların yeterince dengede duramadığı, düşme veya ters hareket sonucu oluşan soğuk ve karlı günlerde daha çok yaşanılan yaralanma tipleri olduğunu söyledi. Kış aylarında en sık görülen yaralanma şekillerinin yürüme sırasındaki düşmelerden kaynaklanan yaralanmalar olduğunu kaydeden Çalışkan, bu durumda el bileği, önkol ve dirsek, bel-sırt ve boyun, kalça, diz, baldır ve ayak bileği ile ayağın en sık yaralanan bölgeler olduğunu aktardı.

Düşme ile olan yaralanmalarda özellikle kırıklarda tedavilerin uzun sürdüğünü belirten Çalışkan, "Kırıkların tedavilerinin çok uzun sürmesinin yanında, bel ve kalça kırıklarında ölüm riski çok artmakta. Çocuklar ve gençlerde daha çok ayak bileği, önkol ve diz incinmeleri, yaşlılarda el bileği, kalça ve bel yaralanmaları daha sık görülmektedir" diye konuştu.

Çalışkan kış yaralanmalarının oluşumunu azaltmak için şunlara dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti:

-Kışın don durumlarında ve çok karlı günlerde çocuk ve yaşlılar gerekli olmadıkça dışarı çıkmamalı.

-Yürüme esnasında eller olabildiğince ceplere sokulmamalı, üşümeyi azaltmak için eldiven kullanılmamalı.

-Kullanılacak ayakkabıların altları kaymayı engelleyecek şekilde lastik veya kauçuk olmalı. Ayakkabılar soğuk ve suyu olabildiğince az geçirmeli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious