Kısa çalışma ödeneği miktarları belirlendi

Kısa çalışma ödeneği miktarları belirlendi.10609
  • Giriş : 29.01.2009 / 15:20:00
  • Güncelleme : 29.01.2009 / 15:23:56

Çelik, kısa çalışma ödeneğinin alt sınırını 266 TL'den 400 TL'ye, üst sınırını da 533 TL'den 800 TL olarak bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Çelik, İŞKUR tarafından yürütülecek, Avrupa Komisyonu destekli 20 milyon avroluk ''Aktif İstihdam Tedbirleri Projesi-2''nin Sheraton Otel'deki tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, projenin birincisinin 2003-2006 yılları arasında gerçekleştirildiğini ve 48 bin kişinin projeden yararlandığını hatırlattı.

Tanıtımı yapılan ikinci proje kapsamında 25 ilde 101 ayrı proje ile 12 bin kişinin meslek ve iş sahibi olmasının amaçlandığını belirten Bakan Çelik, projenin işsizlik sorunun çözümüne önemli katkılar sağlayacağını inandığını vurguladı.

İşsizliğin tüm dünya ülkelerinin sorunu olduğunu ve küresel krizle birlikte daha farklı boyutlara ulaştığını anlatan Çelik, AB'de yüzde 7,8'e ulaşan işsizlik oranının Türkiye'de yıl sonu itibariyle yüzde 10,3-10,5 aralığında gerçekleşmesinin tahmin edildiğini belirtti.

Çelik, işsizlik konusunda Türkiye'nin her yıl 750 bin gence iş bulma ve tarımdan kopan kesime iş yaratma gibi yapısal sorunları bulunduğunu ifade ederek, bunların işsizliğin aşağı çekilememesinin önemli nedenleri olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olmasının bir avantaj oluşturduğuna işaret eden Çelik, ancak etkin değerlendirilemezse bu avantajın dezavantaja dönüşmesinin söz konusu olduğunu dile getirdi. Çelik, bu ve benzeri projelerle ulusal ve uluslararası imkanların seferber edilmesiyle genç nüfusun avantaj olarak değerlendirileceğine inandığını söyledi.

Kadın istihdamının azaldığı değerlendirmesine katılmadığını ifade eden Bakan Çelik, kadın istihdamında sürekli bir artış olduğunu, fakat kırsalda ücretsiz aile işçisi diye çalışıyor görünen kadınların şehre geldiklerinde işsiz kabul edildiklerini, bunun da işsizlik oranlarının yükseliyormuş gibi görünmesine yol açtığını kaydetti.

Bakan Çelik, eğitim seviyesi yükseldikçe kadınlardaki istihdam oranının yüzde 70'lerin üzerine çıktığını vurguladı.

Küresel krize karşı yoğun bir şekilde önlem almaya, direnç göstermeye yönelik ciddi çalışmalar yaptıklarını anlatan Çelik, bu konuda 30'a yakın önlemi yürürlüğe koyduklarını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, kriz sürecine özgü olmak üzere işverenlerin iş yerlerini kapatmamaları, işverenlerin yüklerini omuzlamaya yönelik, nitelikli personeli kaybetmemelerine yönelik adımı bugün itibariyle atacaklarını ve kısa çalışma ödeneğinin süre ve miktarını artıran düzenlemeyi bu hafta itibariyle TBMM'ye göndereceklerini belirtti.

Faruk Çelik, şöyle konuştu:

''Buradaki amacımız istihdamı korumak. İnsanımızı, çalışanımızı işsiz bırakarak ona işsizlik ödeneği ödemek yerine, istihdamda kalarak, iş akdi feshedilmeden kısa çalışma ödeneği çerçevesinde, gerek talep daralması, gerek piyasada yaşanan diğer sorunlardan dolayı üretimde meydana gelen düşme ve pazar alanını kaybetme şeklinde üretime yansıyan olumsuzlukların istihdama yansımaması için, işçinin iş akdinin feshedilmemesi için bu desteği mutlaka gerçekleştirmemiz gerektiği konusunda dün sosyal taraflarla da mutabakat sağladık. Kısa Çalışma ödeneği süresini 3 aydan 6 aya çıkarıyoruz. Ayrıca ödenek miktarını da yüzde 50 oranında artırıyoruz. 266 TL olan asgari ödeneği 400 TL'ye, 533 TL olan azami ödeneği de 800 TL'ye çıkararak, bir ay işletmeye ara veren, çalışmayan, üretmeyen işletmelere diyoruz ki 'çalışanlarınızın ücretlerini biz ödeyeceğiz', tam zamanlı çalışamayan işletmelere diyoruz ki 'çalışamadığınız sürelerin işçi ücretlerini biz ödeyeceğiz, ama işçinin iş akdini feshetmeyin.''

Krizin geçici olduğunu vurgulayan Çelik, Türkiye'nin, hükümetlerin, işçi ve işverenlerin ürettiği bir kriz olmadığını, bütün dünyayı ilgilendiren küresel bir kriz olduğunu söyledi. Çelik, kriz dönemini atlatmak için bütün sosyal tarafların birlikte hareket ederek krizin ötesinin düşünülmesine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Çelik, ''Yaşanan olaylar karşısında geri adım atmak yok. Çok fazla düşünerek hiç bir şey yapmamak yok. Sürekli beyin hücrelerimizi canlı tutarak bu krize karşı dünya devletleri gibi biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak, direncimizi ortaya koyacağız ve inanıyorum bu kısa süre içerisinde çok fazla tahribata vesile olmadan bu sürecin içerisinden çıkacağız'' diye konuştu.

İŞKUR Genel Müdür Namık Ata da Aktif İstihdam Tedbirleri Projesi'nin ikinci bölümünün 18 aylık bir süre içerisinde uygulanacağını bildirdi. 2008-2010 yılları arasında gerçekleştirilecek projenin bütçesinin de 20 milyon avro olduğunu belirten Ata, projeyle İŞKUR'un özellikle yerel düzeyde daha etkin istihdam hizmeti sunmasının sağlanması ve aktif istihdam tedbirlerinin geliştirilmesinin hedeflendiğini anlattı.

Ata, projenin kadın ve genç işsizliği sorunun çözümüne önemli katkı sağlayacağının düşünüldüğünü de dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*