Kısa dönem askerlik ne zaman kalkacak?

Kısa dönem askerlik ne zaman kalkacak?.12308
  • Giriş : 01.05.2009 / 15:59:00

Vecdi Gönül, 'kısa dönem askerliğin kaldırılacağı' yönündeki haberlere yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ''Kendilerine çok şey borçlu olduğumuz çalışkan halkımızın 1 Mayısını gönülden kutluyorum'' dedi.

Bayındır ilçesinde düzenlenen 12. Çiçek Festivali'ne katılmak üzere İzmir'e gelen Gönül, festival kapsamında ilçe merkezinde kurulan çiçek firmalarının standlarını dolaştı. Üretici firmalarla çiçekler hakkında sohbet eden Gönül, açılış törenine katıldı.

Güneydoğu'da şehit düşen askerlerin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Gönül, şehit cenazeleri için dün Diyarbakır'da bulunduğunu belirterek, şehitlerin kutsal bir görev için seçilmiş ve en yüksek rütbeye çıkmış insanlar olduğunu söyledi.

Gönül, ''Hayatlarının baharında gençlerimizi toprağa vermenin acısını beraber yaşadık. Onların sayesinde bu bayraklar dalgalanıyor, istiklalimiz ve şerefimiz devam ediyor. Onlara çok şey borçluyuz'' dedi.

Bugünün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı olduğunu hatırlatan Gönül, Türkiye'nin doğal kaynaklar bakımından dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer aldığını söyledi.

Gönül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Emek bir ülkenin sahip olduğu en yüksek güçtür. Türkiye tabi kaynaklar bakımından en fakir ülkelerden biridir. Petrolümüz, demirimiz, kömürümüz yoktur. Bir şey var ki, Türkiye'yi bugün dünyanın 17, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi haline getirmiştir. O da çalışkan halkımızdır. Kendilerine çok şey borçlu olduğumuz çalışkan halkımızın 1 Mayısını gönülden kutluyorum.''

Bayındır'ın İzmir'in en güzel ilçeleri arasında yer aldığını, tabiatı, verimli toprağı ve suyu bulunduğunu belirten Gönül, ilçenin çiçekçilik konusunda tüm ülkede kendisini kabul ettirdiğini ifade etti.

Çiçekçiliğin yalnız bir tarım değil, bir kültürün ürünü olduğunu, çiçekçilik yapabilmesi için insanın kültür seviyesi ve güzel sanatlarda belli seviyeye gelmesinin şart olduğunu dile getiren Bakan Gönül, Bayındır'ın bu özelliklere sahip bir ilçe olduğunu söyledi.

Milli Savunma Bakanı Gönül, göreve yeni seçilen yerel yöneticileri de kutladığını kaydetti.

-ÇİÇEKÇİLERİN SORUNLARI-

Bayındır Kaymakamı Alaattin Aktaş, ilçedeki iç ve dış mekan süs bitkisi üretimi hakkında bilgiler verdi. Aktaş, ilçede 2 bin 500 kişinin çalıştığı sektörden yıllık 20 milyon TL gelir elde edildiğini ifade etti.

Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiç, festivalin gelecek dönemde fuar haline getirilmesi konusunda çalışma başlattıklarını söyledi. Türkiye'deki birçok belediyenin Bayındır'daki çiçekçilik sektörünü keşfettiğini, giderek artan bir ilginin söz konusu olduğunu bildiren Kertiç, geleceğe yönelik büyük umutlarının olduğunu kaydetti.

Bayındır Çiçekçiler Kooperatifi Başkanı Ersoy Sümerkan, resmi olarak 40 yıldır, rivayetlere göre yüzyıllardır çiçekçiliğin yapıldığı ilçenin son yıllarda hızlı bir gelişme katettiğini ifade etti.

Törende ilçedeki çeşitli okulların folklor ekipleri halkoyunu gösterileri sundu.

Tören sonrası restore edilerek hizmete sokulan belediye binasının açıldı.

-ASKERLİKLE İLGİLİ DÜZENLEMELER-

Açılış sonrasında bir gazetecinin bazı gazetelerde yer alan ''kısa dönem askerliğin kaldırılacağı'' yönündeki haberleri hatırlatması üzerine, Bakan Gönül şöyle konuştu:

''Askerliğin yapılış şekli pek çok değişik düzenlemelerle yürütülüyor şu anda. Bunun daha basitleştirilmesi, daha hizmete yönelik hale getirilmesi, yönünde bazı çalışmalar var. Bu çalışmalar henüz neticelenmiş değil, neticelenmesi için kanun tasarısı haline gelmesi lazım. Henüz ortaya çıkmış değil, bakanlıkların görüşmesi olmuş değil. Şekillendiği zaman sizlere bilgi sunacağız. Her konuda her çalışma yapılabilir.''

Basın mensubunun ''basında çıkan haberler doğru mu'' şeklindeki ikinci sorusunu da Bakan Gönül şöyle yanıtladı:

''Basında çıkan haberler bizim dışımızdadır. Kendilerine göre haberler yazıyorlar. Doğru bulmak lazım, şöyle demek lazım, arkadaşlarımız vazifelerini yapmaya çalışıyorlar, ama mühim olan, hangi kanunun çıkacağıdır, buna TBMM karar verir. Dolayısıyla, çalışma yapılıyor, hükümetimiz neyi TBMM'ye teklif edecek, milletvekillerimiz neyi uygun görecekler, bunu zaman içerisinde göreceğiz. Şimdilik çalışmalar teknik seviyededir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*