Kısa film yarışmasında geri sayım başladı

Kısa film yarışmasında geri sayım başladı.11268
  • Giriş : 10.09.2007 / 20:42:00

Türkiye’nin kültür ve sanat hayatına çok önemli katkıları bulunan METRO Group tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen “METRO Group Kısa Fim Yarışması” için geri sayım başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sinema öğrencileri ve camiası için bir klasik haline gelen “METRO Group Kısa Film Yarışması”nın birincisi, sinema otoritelerinden oluşan dev bir jüri tarafından belirlenecek. Başvuru yapan eserler arasından birinciliğe layık görülecek filmin yönetmeni, eğitim için Londra New York Film Akademisi’ne gitme hakkı kazanacak...

METRO Group ve TÜRSAK Vakfı’nın işbirliği ile bu yıl beşincisi gerçekleştirilecek olan METRO Group Kısa Film Yarışması’nın sonuçlanmasına sayılı günler kaldı. Türkiye’den dünyaya farklı renkler sunma potansiyeli taşıyan yönetmen adayı sinema öğrencilerinin, uluslararası platformlarda eğitimine ve Türk sinemasının gelişimine katkıda bulunmayı amaçlayan “METRO Group Kısa Film Yarışması” için son başvuru tarihi 31 Ekim 2007.

Yarışma jürisinde bu yıl geçen yıllarda olduğu gibi yine alanlarında uzman, renkli isimler yer alıyor: Ayda Aksel (Oyuncu), Muharrem Gülmez (yönetmen), Nurgül Yeşilçay (Oyuncu), Atilla Dorsay (Sinema Eleştirmeni), Tevfik Başer (Yönetmen), Doğan Hızlan (Gazeteci), Ali Saydam (Gazeteci) ve Nurdan Tümbek Tekeoğlu (METRO Group Türkiye Temsilcisi) ve jüri başkanı Engin Yiğitgil (TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı).

Konu sınırlaması olmayan ve sinema öğrencilerinin katılımına açık olan yarışmada filmi birinciliği kazanan öğrenciye ödül olarak, bu yıl Londra New York Film Akademisi’nde burslu sinema eğitimi ve 2 bin 500 Euro alacak. İkinci olanın 3 bin, üçüncü olanın 2 bin euro kazanacağı METRO Group 5. Kısa Film Yarışması’nda dördüncü ise bin Euro para ödülü kazanacak.

METRO Group Türkiye Temsilcisi Nurdan Tümbek Tekeoğlu, perakende sektörünün geleceğini şekillendiren uygulamalara öncülük ettiklerini, bunun yanı sıra 5 yıldır düzenledikleri kısa film yarışması ile Türk sinemasına katkı yaptıklarının altını çizdi. Nurdan Tümbek Tekeoğlu, “Genç yönetmen adaylarının eğitimine katkıda bulunmak, kısa film üretimini özendirerek Türk Sineması’nın gelişimini desteklemek amacıyla başlattığımız bu proje bugün için artık “Kısa Film Oskarı” diye tanımlanmaya başladı.

Sosyal sorumluluğumuzun bir uzantısı olarak imza attığımız bu projenin önümüzdeki yıllarda Türk sineması için önemli yönetmenler çıkaracağından hiç kuşkumuz yok. METRO Group Kısa Film Yarışması ile bugüne kadar keşfettiğimiz yönetmen adayları bu yolda emin adımlarla ilerliyorlar” diye konuştu.

Türkiye’de ‘Sinema ve İletişim’ alanında ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim gören gençlerin katılımına açık olarak düzenlenen yarışmaya 2007 yılında mezun olan öğrenciler de filmleriyle katılabilecekler. Herhangi bir tema sınırı olmayan yarışmada imgesel (fiction), deneysel, belgesel, animasyon vs. türünde, jenerik dahil 15 dakikayı geçmeyen projeler kabul ediliyor.

METRO Group dünyanın en önemli uluslararası perakendecilik şirketlerinden biridir. Grup, 2006 yılında 60 milyar Euro’luk bir satış rakamı gerçekleştirmiştir. Yaklaşık 270.000 çalışanı olan şirket, 30 ülkede 2.400’ü aşkın mağaza ile faaliyet göstermektedir. Şirketin ticari faaliyetleri birbirinden bağımsız satış markaları yoluyla yürütülmektedir, bunlar: Cash & Carry toptan satış alanında dünya pazar lideri olan Metro/Makro Cash & Carry, Real Hipermarketleri ve Extra süper marketleri, elektronik cihazlar alanında Avrupa pazar lideri olan Media Markt ve Saturn ve Galeria Kaufhof büyük mağazalarıdır. Daha fazla bilgi için www.metro-group.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious