Kısa Film'de bakanlık ödüllü öğrenciler

Kısa Film'de bakanlık ödüllü öğrenciler.11900
  • Giriş : 28.12.2008 / 08:11:00

Senaryo aşamasındaki kısa film projeleri Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenecek öğrenciler törenle ödüllerini aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğünce, Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) danışmanlığında düzenlenen ''Geleceğin Sineması'' projesinin ödül töreni, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapıldı.

Törende konuşan TÜRSAK Başkanı Engin Yiğitgil, Türkiye'de ekonomik krizlerde kültür ve sanata destek verenlerin desteklerini çektiklerini söyledi.

Bu yıl beşinci kez gerçekleştirilen projenin uzun soluklu olduğunu ifade eden Yiğitgil, şöyle konuştu:

''Kültür ve sanattan desteğimizi çekmeyelim. 'Bütçemizde yer yok' demeyin. Yaklaşık 50 yıldır kültürle uğraşıyorum. Çok bütçe gördüm, özel sektörle çok fazla işim oldu. Kültür ve sanat olmadan ekonomide ileri gitmek mümkün değil. Yöneticiler, kültür ve sanatla iç içe olurlarsa doğru karar alırlar. Bu, ekonomi ve diğer alanlarda da böyledir.''

-ÖDÜLLER-

TÜRSAK Başkanı Yiğitgil başkanlığında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü Sinema Daire Başkanı Nejat Gökçe, oyuncular Bergüzar Korel ile Levent Üzümcü, gazeteci Özay Şendir, sinema programcısı Muammer Brav ve grafik sanatçısı Kemal Öktem'den oluşan jürinin değerlendirdiği projeler arasında, İstanbul Üniversitesinden Emre Karapınar, ''Zu Vermieten'' adlı eseriyle birinci oldu.

Maltepe Üniversitesinden Hakan Yılmaz ''Sarmaşık''la ikinciliği, Dokuz Eylül Üniversitesinden Fesih Taşkaya da ''Otostop'' ile üçüncülüğü kazandı.

Senaryo aşamasındaki kısa film projelerine destek sağlanması kararlaştırılan ve törende ödül alan diğer öğrenciler şunlar:

''Kamil Koç'' ile Ege Üniversitesinden Ömer Genç, ''Ardışık Kalpler'' ile Çanakkale 18 Mart Üniversitesinden Çağatay Yücebaş, ''Bir Şans Daha'' ile aynı üniversiteden İhsan Çakır, ''Çürüğüm, Askerim, Reddediyorum'' ile Galatasaray Üniversitesinden Aydın Özdek, ''Durmayalım, Düşeriz''le Mimar Sinan Üniversitesinden Selami Genli, ''Esas Oğlan Esas Kızla Tanışır'' ile Bahçeşehir Üniversitesinden Günde Derin Kıvaner, ''İzdüşümsel Fanteziler''le Ankara Üniversitesinden Burak Koçak, ''Jurnal'' ile Çanakkale 18 Mart Üniversitesinden Abdülbaki Yavuz, ''Ko'' ile Maltepe Üniversitesinden Emir Aytemür, ''Oyun''la Mersin Üniversitesinden Sertaç Aksan, ''Peçe'' ile Mimar Sinan Üniversitesinden Ömer Çaçan, ''Salıncak'' ile Mersin Üniversitesinden Bilal Çakay, ''Sudenaz'' ile Atatürk Üniversitesinden Zehra Uzuner, ''Un Ya Da İrmik Helvası'' ile Galatasaray Üniversitesinden Övünç Angun, ''Uzaklarda Bir Yerde'' ile Dokuz Eylül Üniversitesinden Emre Kavuk, ''Yap-Boz''la Çanakkale 18 Mart Üniversitesinden Umut Güven, ''Yığın'' ile Mimar Sinan Üniversitesinden Deniz Tarsus.

Tören, bu yıl Cannes Film Festivalinde, ''En İyi Kısa Film'' seçilen ''Megatron''un gösterimiyle sona erdi.

Sunuculuğunu Fadik Sevin Atasoy'un yaptığı törene, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile Kenan Işık, İzzet Günay, Zafer Algöz, Demir Karahan, Yekta Kopan, Burcu Kara, Muammer Brav ve Sinem Kobal gibi sanatçıların da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğünce, sinema öğrencilerinin eğitimleri sırasında yaptıkları kısa filmlere destek olmak amacıyla hayata geçirilen projenin, Türkiye'de öğrenci filmlerini, proje ve senaryo aşamasında destekleyen ilk ve tek proje olma özelliğini taşıdığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*