Kısa süreli şöhret olan bazı yarışmacılar dernek kurdu

Kısa süreli şöhret olan bazı yarışmacılar dernek kurdu.19796
  • Giriş : 26.01.2008 / 14:30:00
  • Güncelleme : 16.09.2014 / 16:07:45

Kısa bir süreliğine meşhur olan sonra da unutulan ve gençler, bir dernek çatısı altında buluşuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

“Yarışma Mağdurları” derneğiyle haklarını arayacaklarını düşünen gençler, böylelikle kendilerine iş imkânları bulacaklarını umut ediyor.

Ercan Saatçi, Deniz Seki ve Erol Köse’nin jüri üyeliğini yaptığı ‘Star Avı’ programına katılan ve buradan beklediği uzun soluklu şöhreti yakalayamayan, albümünü ünlü bir yapımcıya yaptıramayan V. G., dernek oluşumunda başı çekiyor. İşin garibi, V., İstanbul Teknik Üniversitesi’nde konservatuar öğrencisi. Geçen yıl katıldığı programdan önce de bu yarışmalarda mağdur olanları görmüş. Buna rağmen annesinin teşvikiyle Star Avı’na katılan V., yarışmacıların reyting uğruna kullanıldığını, yapımcıların ve jüri üyelerinin milyon dolarlar kazandığını, bu pastadan kendilerinin de pay almaları gerektiğini düşünüyor. “Uzun süreli bir şöhreti kazanamayacağını tahmin etmiyor muydun?” sorusuna cevabı, “Bu kadarını tahmin etmiyordum.” oluyor. Israrla yarışmada yer alan sanatçı ve yapımcıların yarışma sonrası kendilerini hiç arayıp sormamalarına, kendilerine arka çıkmamalarına içerlediğini söylüyor.

Şimdi kendi gayretiyle bir albüm çıkartan V., belli ki basının çok ilgisini çeken bu dernek çalışmasıyla tekrar gündeme gelmek istiyor. V. ve yarışmalara katılanların sonrasında düştükleri trajik durum, şöhret umuduyla reyting malzemesi olan bu gençlerin normal hayata dönemediklerini gösteriyor. Çünkü yarışmalara katılıp da şöhrete veya paraya kavuşan, rahat yüzü gören pek yok. Bir dönem bütün haber bültenlerine çıkan Bayhan’ın nerede olduğunu bilen var mı? Popüler dergi ve televizyon programlarında röportajları çıkan Abidin ya da Firdevs nerede? Diğer onlarca yarışmacının adını ve simasını ise kimse hatırlamıyor bile. Ama program sırasında adeta göklere çıkartılan bu ünlü adayları, yarışma ve dolayısıyla reyting kaygısı bitince bulutların üzerinden boşluğa bırakılıyor. Kimi yere çakılıyor kimi de bunalıma girip tedavi görüyor.

V. G.’in de yarışmadan sonra sağlığı ve psikolojisi bozulmuş. Yarışma öncesinde barlarda şarkı söyleyerek para kazanan V., televizyona çıktıktan sonra popstar olarak artık iş bulamaz olmuş. Öyle ki cebinde otobüs bileti bile olmadığı günler geçirmiş. Yakın çevresi, ailesine ve ona psikolojik baskı yapmaya başlamış: “V., yarışmaya katıldı da ne oldu? Albümü çıkacak mı? Para kazanabiliyor mu?” Başına gelenlerden dolayı V.’ın annesi kalp krizi geçirmiş. “İyi ki ailem var, onlar olmasaydı ben şu anda dünyada olmazdım. Yalnız kaldığı zaman, insan ölümü bile düşünebiliyor.” diyor. V. bütün bu yaşadıklarından sonra yarışma mağdurlarının bir dernek çatısın altında toplanmaları gerektiğini düşünmüş. Şimdi, bu yarışmalara katılan “mağdurlara” ulaşmaya çalışıyor. Türk Star yarışmasının birincisi E. K., derneğin ilk üyesi. Abidin, Firdevs, Selçuk ve BBG Tarık ise V.’ın üyelik çağrısında bulunduğu diğer yarışmacılar.

ZAMAN - CUMAERTESİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious