Kişi başına 500 $ hortum kazığı

  • Giriş : 07.08.2007 / 09:20:00
  • Güncelleme : 07.08.2007 / 10:31:35

Ertürk, batık bankalardan ancak 5-6 milyar dolar tahsil edebileceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, batık bankaların faiz dahil 55 milyar dolara ulaşan borçlarından ancak 5-6 milyar dolarını daha tahsil edebileceklerini söyledi. Böylece Türkiye’nin net kaybı 33 milyar dolar olacak

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, batık bankalardan önümüzdeki dönemde tahsil edilebilecek türdeki tüm alacakları tahsil etmeleri halinde, milletin net kaybının Hazine hesaplarına göre 33 milyar dolara ancak ineceğini bildirdi.

15 MİLYAR $ TAHSİLAT

Son gelişmeleri değerlendiren Ertürk, batık banka patronlarının borçlarıyla ilgili olarak bugüne kadar yaklaşık 15 milyar dolarlık tahsilat yaptıklarını söyledi. Bu yolla hem Hazine hem Maliye’ye ciddi ölçülerde kaynak aktardıklarını ifade eden Ertürk, önümüzdeki yıllara ilişkin tahsilat hedefini ise “5 ila 6 milyar dolar” olarak açıkladı. Ertürk, söz konusu tahsilat tutarı için kesin bir tarih vermelerinin mümkün olmadığını belirtirken, “Ucu açık bir tahsilat dönemine girdik. Alacaklarımızın bir kısmı borçlularla imzaladığımız protokollerden gelecek. Bir kısmı yapacağımız yeni anlaşmalarla olacak. Her biri farklı farklı vadeler içeriyor” dedi.

FAİZ 28 MİLYAR DOLAR

Başkan Ertürk, bugüne kadar kasaya giren 15 milyar dolar ve önümüzdeki yıllarda tahsil edilecek 5-6 milyar dolarla birlikte toplam tahsilatın 21-22 milyar doları bulacağını belirtirken, şöyle devam etti: “Batık bankaların toplam anapara yükü 28 milyar dolar. Ancak, bu alacaklar faiziyle birlikte hesaplandığında 55-56 milyar dolara ulaşıyor. Dolayısıyla hedeflerimizi gerçekleştirmemiz halinde 55 milyar dolarlık alacağın 22 milyar dolarını kurtarmış olacağız” dedi. Ertürk’ün yaptığı bu hesap, TMSF’nin bütün tahsilat çabalarına rağmen batık bankaların Türkiye’ye net faturasının 33 milyar dolar düzeyinde olacağını gösteriyor. Diğer bir ifadeyle halk, 55 milyar dolarlık alacağının 33 milyar dolarlık kısmının üzerine su içmek zorunda kalacak.

DAHA İYİ YÖNETTİK

Danıştay ’ın yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle Egebank alacakları nedeniyle el konulan Şevket Demirel’e ait Göltaş şirketinin eski sahibine iadesi konusunu da değerlendiren Ertürk, “Kararı halen inceliyoruz. İncelemelerimiz bitince iade işlemini yapacağız. Bugüne kadar Göltaş’tan yaklaşık 59 milyon YTL tahsilat yaptık. Bundan sonra artık Egebank’ın faturasını vatandaş ödeyecek” dedi. Ertürk, Şevket Demirelíin, “TMSF el koyduğu için Göltaş 300 milyon dolar zarar etti” sözlerine karşılık da, “Göltaş bizim dönemimizde eskisinden çok daha iyi yönetildi. Şirket bizim dönemimizde iyi bir performans gösterdi” dedi.

KARARIN YÜRÜTMESi DURDU

TMSF 2005 yılında, Egebank’tan şirketlere kaynak aktarıldığı gerekçesiyle Egebank’ın sahibi Murat Demirel’in amcası Şevket Demirel’in 9 şirketine el koymuştu. TMSF ayrıca Şevket Demirel ve Neslihan Demirel de dahil ortakları Egebank’ın 259 trilyonluk zararından sorumlu tutmuştu. Demirel’ler tarafından geçen yıl yürütmenin durdurulmasına karşı açılan dava 2 kez reddedilmişti. Ancak, geçen ay, Göltaş’a el koymasına karşı Danıştay 13’üncü Dairesi’ne açılan dava Fon aleyhine yürütmeyi durdurma kararı ile sonuçlandı.

YASALARA UYDUK

adar yaptıkları tüm icraatları için gereken her türlü yetkiyi yasalardan aldıklarını, yasaların izin verdiği çerçevenin dışına çıkmadıklarını da ifade ederken, “İadenin ardından Göltaş’la ilgili olarak tazminat davası gelebilir mi?”şeklindeki sorumuza, “Sanmıyorum. Gerçekleştirdiğimiz icraatlarla ilgili olarak yasa gereği kişisel tazminat davası açılamıyor. Dava açılırsa kurumsal açılır. Bu noktada da şahsi kusurun olup olmadığı aranır. Şahsi kusur olmadan muhtemel bir tazminatın yöneticilere rücu edilmesi söz konusu değil” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious