Kışın korkulu rüyası "gaz sıkıntısı" bu yıl yaşanacak mı?

  • Giriş : 18.10.2007 / 10:22:00
  • Güncelleme : 18.10.2007 / 10:25:53

"Gaz sıkıntısı" bu yıl yaşanmayacak. Botaş, ilk kez bu yıl kış aylarına "gaz stoku" ile giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Silivri Gaz Deposu"na yaklaşık 1 milyar metreküplük gaz depolandı.

Her yıl havaların soğuması ile birlikte gündeme gelen ve kış aylarında ise tüm Türkiye"nin "soğukta kalma" riski ile karşı karşıya kalmasına neden olan gaz krizi bu yıl yaşanmayacak. Botaş Genel Müdürlüğü, ilk kez bu yıl kış aylarına "gaz stoku" ile giriyor. Botaş"ın, temmuz ayında teslim aldığı Silivri Gaz Deposu"na üç aylık süre boyunca yaklaşık 1 milyar metreküplük gaz depolandı. Stoklanan doğalgaz, kış aylarında, hatlarda meydana gelebilecek arıza ve gaz sevkiyatı düşüşlerinde kullanılacak. Botaş yetkililerinden edinilen bilgiye göre, kış aylarında Türkiye"nin günlük gaz tüketimi ortalama olarak 100 milyon metreküp civarında gerçekleşiyor. Bunun 50-55 milyon metreküplük kısmı konutlarda, geri kalanı ise sanayi kuruluşları ile santralarda kullanılıyor. Buna göre, Silivri deposunda stoklanan gaz, tüm Türkiye"nin kış aylarındaki 10 günlük gaz tüketimine karşılık geliyor. Ancak, depoda bulunan gaz, en çok tüketimin olduğu Marmara Bölgesi"nde kullanılacak.

SİLİVRİ HEMEN DEVREYE GİRECEK

Çünkü, Marmara Bölgesi"nin gaz ihtiyacını büyük ölçüde, Rusya"dan batı hattı üzerinden alınan gazdan sağlanıyor. Bu hatta meydana gelen arızalarda, İstanbul ili başta olmak üzere Marmara Bölgesi"nin gaz tüketiminde sıkıntı yaşanıyor. Bu yıl ise, hatta meydana gelecek beklenmeyen gaz çekilişlerinde Silivri deposu devreye sokularak, Marmara Bölgesi"nin gaz sıkıntısı yaşamasının önüne geçilecek.

ŞAHDENİZ DE DEVREYE GİRDİ

Marmara Bölgesi dışında kalan bölgelerdeki gaz ihtiyacı ise, Mavi Akım hattı ile İran hattından gelen gazlarla karşılanıyor. Geçtiğimiz yıl İran hattında meydana gelen gaz sevkiyatındaki düşüşler nedeniyle, başta Ankara olmak üzere, İç Anadolu Bölgesi"nde gaz krizi yaşanmıştı. Bu yıl İran Hattı ve Mavi Akım Hattı"nın dışında, Şahdeniz Projesi ile Hazar Bölgesi"nden gelen Azeri gazı da, gaz tüketiminin karşılanmasında kullanılacak. Temmuzdan bu yana, Şahdeniz Hattı"ndan, günlük 6-8 milyon metreküplük gaz sevkiyatı yapılıyor. Botaş yetkilileri, Silivri deposunun tamamlanması ve Şahdeniz hattından gaz sevkiyatının başlaması nedeniyle bu yıl kış aylarında gaz krizi yaşanmayacağını bildirdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious