Kışın vazgeçilmezi 'kestane' pazarda

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Odun sobalarının yerini elektrikli ısıtıcı ve klimaya bırakması kestane satıcılarının yüzünü güldürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ekim alanı genişleyen ve kilosu 4 YTL'den başlayan fiyatlarla satılan kestaneler çerezciler tarafından pişirilerek iki katı fiyata satılıyor. C, B1, B2, PP vitaminlerini içeren ve şeker, protein, yağ açısından zengin olan kestanenin, 100 gramında 200 kalori bulunuyor. Uzun kış gecelerinde odun sobalarının üzerinde pişirilen kestane, sobaların yerini klima, elektrikli ısıtıcı ve kalorifere bırakmasıyla birlikta artık pişirilmiş halde kuruyemişlerde satılmaya başlandı. Kestane müdavimleri artık iki katı fiyatına kuruyemişte pişirilmiş kestaneyi alıyor. Osmaniye'de ekim ayının gelmesiyle beraber kestane satışına başlayan Mustafa Bakır (41) kestanenin pahalı olmasına rağmen diğer çerezlerden daha çok ilgi gördüğünü söylüyor. Kestane pişirmenin bir hayli zahmetli ve zor bir iş olduğunu dile getiren Bakır, "Çok veya az pişirilmesi halinde kestaneden istenen lezzet alınmaz. Biz 10 yıldır bu işi yapıyoruz. Kestaneyi istediğimiz kıvamda hazırlayıp vatandaşın damak zevkine sunuyoruz" dedi.

Günde yaklaşık 5 ile 10 kilo arasında kestane satışı yaptıklarını belirten Bakır, yılbaşına kadar satışların artacağını ifade ediyor.

Nişasta, mineral tuz, özellikle potasyum ve diğer besinsel değerleriyle kestanenin, kış mevsiminin olumsuz şartlarına, fiziksel ve zihinsel yorgunluklara karşı paha biçilmez bir sağlık kaynağı olduğunu anlatan yılların kestanecisi Mustafa Bakır

" Kalp ve kas sistemini uyarıp organizmanın su dengesini düzenleyen kestane, kasları güçlendiriyor, kan dolaşımını hızlandırıp varis ve basurların gelişimini önlüyor. Kestane, en çok potasyum düşüklüğünden yakınanlara öneriliyor. Çocuk, genç ve yaşlılar için çok değerli bir enerji kaynağı olan, antik çağlardan beri aşk iksiri olarak bilinen kestanenin yaşamı uzattığını biliyoruz"

Bakır, kestaneyi evinde yapacaklara ise şu önerilerde bulunuyor.

"Kestaneleri pişirmeden önce, keskin bir bıçağın ucuyla üst taraflarına derince birer çizik atın. Mümkünse kısa saplı bir bıçak kullanın; zira bu, işinizi kolaylaştıracaktır. Daha sonra kestaneleri yıkayıp, kurulayın. Grilde veya sadece üst ızgarası yanan bir fırında pişirin. Sobanın üzerinde ya da mangalda da pişirebilirsiniz. Ayrıca, gazlı ocak üzerinde teflon tavada kestane kebap yapmanız da mümkün."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious