Kısırlar da baba olabilecek

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

Kadın hastalıkları ve doğumu alanında Türkiye’nin en büyük 5. Ulusal Türkiye Jinekoloji ve Obstetrik (Doğum) Kongresi, Antalya’da yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Beş gün süren kongrede, kadın hastalıkları ve doğumu alanında en yeni gelişmeler anlatıldı. Bu gelişmelere göre kısır olan baba adaylarından çocukluklarında biyopsi yöntemiyle alınan spermler, evlendiklerinde baba olabilmeleri için kullanılacak.

Bu müjdeli haberi Türkiye Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş verdi; Klinefeltel sendromlu erkek çocuklarda 10-12 yaşına kadar sperm olduğunu, çocukların ergenliğe geldikten sonra hızla, fazla kromozom sebebiyle spermlerini kaybettiğini hatırlatan Tıraş, “Acaba, biz bu çocuklarda erken dönemlerde bu hastalığı tanıyıp bu çocukların spermlerini o dönemde testis biyopsiyle alıp dondurabilir miyiz ve bu çocuklar evlendiğinde bunları kullanabilir miyiz tarzında çok ilginç bir görüş ortaya attık.” şeklinde konuştu. Bu konuda daha detaylı çalışmaların yapılması gerektiğini dile getiren Tıraş, dünyada bu yönde bir eğilim olduğunu da sözlerine ekledi. Erkek çocuklarda kromozom bozukluklarının saptanabilmesi için çocuk anne karnındayken bazı testlerin yapılması gerektiğine dikkat çeken Tıraş, “Dolayısıyla belki çocuk hekimleriyle bir işbirliği yaprak adolesan dönemindeki erkek çocuklarının bu yönde bir taraması gerçekleşecek” dedi.

Anne karnında kromozom analizi

Anne karnında kromozom bozukluğu tanısı koymanın mümkün olduğuna vurgu yapan TJOD Saymanı Doç. Dr. Cansun Demir, öncelikle tarama testlerinin varlığından bahsetti. Kesin tanı koyacak yöntemlerin de mevcut olduğunu aktaran Demir, “Bunlardan bir tanesi plasentanın örneklenmesi. Gebeliğin 10-13. haftaları arasında yapmak mümkün bunu, yüzde 99,9 doğru tanı koymak mümkün bu yöntemlerle. Yalnız bu yöntemlerin yüzde 2-3 gibi gebelik kaybı riski var. Yani işlemi yapacaksınız ama tamamen sizin yaptığınız işleme bağlı olarak bebeği kaybetme riskiniz var" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious