Kısırlaştırılan köpekler'e tepki!

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Sakarya'da sayıları 3 bini bulan ve halk sağlığını tehdit eden sokak köpekleri ile ilgili çalışmaların yetersiz kalması Sakarya Veteriner Hekimler Odası'nın tepkisine sebep oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sakarya Veteriner Odası Başkanı Mustafa Yıldız, yaptığı açıklamada, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi'nin bu konuda göstermelik bir iş yaptığını belirterek, "Bir iki veteriner hekimle anlaşıp göstermelik bir kaç kısırlaştırma yapılması sorunu çözmez. Bu anlayışla bu sorun sonsuza dek sürer. Sadece birşeyler yapıldığını göstermek halkı kandırmak olur. Çünkü bir köpek 6--8 ayda bir doğum yapıyor ve 2-12 arasında yavru meydana getiriyor." dedi.

Bu sorun ile tüm kurum ve kuruluşların topyekün bir mücadele içinde bulunması gerektiğini vurgulayan Yıldız, bunun başka çözümü olmadığının altını çizdi.

Belediyenin yaptığı uygulamanın bir iki veterineri zengin etmekten başka bir işe yaramayacağını anlatan Yıldız şunları söyledi: "Şehirde sokak köpekleri başı boş dolaşıyor. Kadınlar sokağa çıkamıyor, çocuklar okula giderken korkuyor. Bu kent yaşamı için çok önemli bir sorun. Bu sebeple valilik, belediyeler, özel kurumlar bir araya gelip destek verirlerse, kısırlaştırma ve aşılama bir ay gibi bir zaman içerisinde tamamlanabilir. Böylelikle sokak köpekleri sayısı giderek azalır. Yoksa biz bu konuyu 190 gün değil 190 yıl konuşuruz."

Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Ömer Kahveci ise eleştirileri haksız bulduğunu söyledi.

Sorunun 6 aydır konuşulduğunu ancak bir hazırlık çalışması yaparak 2 aydır kısırlaştırma çalışmasına başladıklarını ifade eden Kahveci, bu çalışmada yalnız kaldıklarını savundu.

Bütün veteriner hekimlerin katılımıyla bir kampanyanın başlatılmasının yasal çerçeve içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Kahveci, "Veteriner Odası'nın bu konuda kampanya başlatması halinde yasalar çerçevesinde destek veririz. Ancak burada asıl sorun yasalar. Yasa köpekleri kısırlaştırdıktan sonra aynı yaşam ortasına yani sokağa salınmasını emrediyor. Biz kısırlaştırma yapsakta köpekler yine sokaklarda dolaşacak. Halk yine memnun kalmayacak. Ama uzun vadede köpek sayısı azalacak. Bu konuda yasa ve halk karşı karşıya geliyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious