Kısırlaştırma adı altında katliam

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Hayvan hakları dernekleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sokak hayvanlarının kısırlaştırılması ihalesini alan Bio-Sav firması hakkındaki iddialarını dilekçeyle yargıya taşıdı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Beş ayda kısırlaştırılan 3 bin 500'ü aşkın köpeğin işkence gördüğü iddiasıyla yargıya başvuran hayvan hakları temsilcileri, ihalenin iptal edilmesini istedi. Bu arada tanık olduğu olayları dilekçeyle bildiren bir belediye veterinerinin de görev yeri değiştirildi.
İBB Veterinerler ve Mezbahalar Şube Müdürlüğü'nün sokak hayvanlarının toplanarak, bakımı, kısırlaştırılması ve beslenmesi amacıyla mayıs ayında açtığı ihaleyi, Bio-Sav firması, belediyeye bağlı Sağlık A.Ş.'den daha düşük teklif vererek kazandı.
Aslında evsel ve belediye çöplerinin toplanması ve haşere ilaçlaması yapan firmayla, ilk etapta temmuz - aralık döneminde 5 bin 500 hayvanın kısırlaştırılması karşılığında 898 bin 350 YTL ödenmesine ilişkin sözleşme imzalandı.
Ardından firmanın alt yüklenicisi Anadolu İlaç Gıda ve Tarım Ürünleri Sanayi Ticaret ve Limited Şirketi belediyeye ait olan Sarıyer, Tuzla ve Alibeyköy barınaklarında çalışmaya başladı.
Sözleşme uyarınca sokak hayvanlarına kısırlaştırmadan önce 3, sonrasında 7 gün özel bakım yapılacaktı. Ancak bu şartlar yerine getirilmedi. Sokak Hayvanlarını Yaşatma ve Koruma Derneği ile Evsiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği, İstanbul İdare Mahkemesi'ne 'yürütmenin durdurulması' istemiyle dava açtı.

Dernek yöneticileri Yasemin Baban, Berrin Okay, Deniz Seferoğlu ve Berrin Olcay, hayvanların göz göre öldürüldüğünü iddia etti. Dernek temsilcilerinin mahkemeye sunduğu dilekçedeki şikâyetleri şöyle:

# Hayvanlar bulundukları mahallelerden ekiplerce toplanarak, barınaklara getirilecekti. Araçlarda saatlerce kalan birçok hayvan havasızlıktan öldü.
# Firma, sözleşmedeki ameliyat sayısını yakalamaya çalıştı.
# Ameliyatlardan sonra, sokak hayvanlarının bir süre tedavi edilmesi gerekiyordu. Ama köpekler topluca ormanlara terk edildi.
# Tedavi edilmeden ameliyata alınan hayvanların birçoğu masada kaldı.


'Gereğini yaparız'

İBB Veteriner ve Mezbahalar Şube Müdürü Arif İrfan Eker, "Bir tespit varsa, gereğini yaparız. Ama hadiseleri çok fazla öne çıkarıp yolunda giden bir işi eleştirmenin sağlıklı olmadığını düşünüyorum" dedi. İstanbul Veterinerler Odası Başkanı Murat Arslan, "Aslında bir belediyenin ilk defa böyle bir bütçe ayırarak sokak hayvanları için çözüm yolu araması önemli. Ancak meslek örgütlerinin görüşü de alınmalıydı. Bir kaygımız da kâr amacıyla kullanılan ilaç, anestezik ve diğer malzemelerin kalitesiz olma olasılığı" diye konuştu.


İşte dilekçe

Sarıyer barınağında çalışan veteriner hekim S.A., dilekçesinde şu ifadeleri kullandı: "Kısırlaştırmaya gelen köpeklerin ameliyat odasında, boyunlarına sopalı askı takılarak sürüklenmelerini gördüm. Dernekler tarafından kayıt altına alınan çekim ve slaytlar benim de şahit olduğum olaylar. Hayvanlara yeterince yiyecek verilmediğini gözlemledim. Kısırlaştırılmaya getirilen köpeklerin yerine bırakılmadığına dair şikâyet telefonları aldım. Ameliyat sonrası ölen köpekleri, ölmüş bir hayvanı poşetlenerek çöpe atılırken gördüm."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious