Kısırlığın nedeni stres

Kısırlığın nedeni stres.28766
  • Giriş : 18.11.2007 / 19:02:00

Türkiye'de her 10 kişiden 6'sında kısırlık sorunu bulunduğu iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği (ÇİDER) Başkanı Sibel Tuzcu, Türk halkının tüp bebek uygulamasına giderek alıştığını belirterek Türkiye'de her 10 kişiden 6'sında kısırlık sorunu bulunduğunu kaydetti.

Mersin Yenişehir Belediyesi Konferans Salonu'nda ''Tüp Bebek'' konulu panel düzenlendi. Panelin açılışında konuşan ÇİDER Başkanı Tuzcu, çevre kirliği ve stresin kısırlığın en önemli nedenlerinin başında geldiğine dikkat çekti. Tuzcu, "Dernek olarak çeşitli sağlık nedenlerinden dolayı çocuk sahibi olamayan çiftlere yardım etmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda düzenlediğimiz panellerle tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyen aileleri bilinçlendiriyoruz. Ailelerden isteğimiz bir, iki yıl içinde çocuk sahibi olamazlarsa tüp bebek merkezlerine başvurmalıdır" dedi. Tuzcu, Avrupa'da tüp bebekteki başarı oranının oranı yüzde 35 iken bu rakamın Türkiye'de yüzde 50 düzeyinde olduğunu ifade etti.

Panelde, Ege Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı ve Centrum Clinic Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Recai Pabuçcu, Brüksel Kadın Sağlığı ve Üreme Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yücel Karaman tüp bebek uygulamaları ile ilgili bilgi verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious