Kısırlık tedavisinde Kemik iliği umudu

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

Bilim adamları, kemik iliğinden olgunlaşmamış sperm hücreleri elde etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu hücrelerin tam olarak gelişmiş spermlere dönüştürülmesi halinde, bunun kısırlık tedavilerinde çığır açan bir yöntem olacağı belirtildi.

BBC ve Daily Mail'in internet sitelerindeki habere göre, Göttingen ve Münster üniversiteleri ile Hannover Tıp Okulundan araştırmacılar, kemik iliğinden alınan kök hücrelerin, testislerde bulunan ve spermleri oluşturan hücrelerin benzerlerine dönüşmesini sağladı.

New Castle Üniversitesi Kuzey-Doğu İngiltere Kök Hücre Enstitüsünden Prof. Nayernia, bu hücrelerin sperme dönüşmediğini, ancak bunun kısa zaman içinde başarılacağına inandığını söyledi.

Fare embriyonlarından alınan kök hücrelerden laboratuvar ortamında sperm elde edilmiş ve bu yapay spermle döllenen yumurtalardan fare yavruları doğmuştu. Ancak sağlık sorunları olan yavru fareler bir süre sonra ölmüştü.

Prof. Nayernia, "Bu keşiften büyük heyecan duyduk, çünkü fareler üzerinde yaptığımız daha önceki araştırma, bu konuda çalışmalarımızı daha ileri götürebileceğimizi gösteriyor" dedi.

Nayernia "Bir sonraki amacımız, bu sperm hücrelerini laboratuvarda olgun spermlere dönüştürmek. Bu 3 ila 5 yıl alabilir" diye konuştu.

Başarılı olması halinde yöntemin, kemoterapi yüzünden kısır kalmış kanser hastası erkekler de dahil olmak üzere erkek kısırlığı açısından başarılı bir tedavi yöntemi olarak kullanılabileceği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious