Kişisel alkolmetre satışa çıkıyor

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

Karayolları Trafik Kanunu'na göre 50 promil olan alkollü araç kullanma sınırını aşmak istemeyenler için kişisel alkolmetreler satışa sunuluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alkolmetrelerin fiyatı 66-360 YTL arasında değişiyor.

Uzakdoğu'dan ithal edilen ve çeşitli internet sitelerinde satışı gerçekleştirilen alkolmetreler, alkollü araç kullandıkları için trafikte mağdur olmak istemeyen vatandaşlar tarafından tercih ediliyor.

Söz konusu ürünün Türkiye distribütörlüğünü yürüten bir firmanın ithalat müdürü olan Koray Şenefe, Avrupa ve ABD'de yaygın olarak kullanılan kişisel alkolmetrelerin, kazaların önlenmesi ve trafik cezalarının azalmasında önemli bir etken olduğunu vurguladı.

Şenefe'ye göre, alkolmetrelerin kişisel kullanımı yasalara da aykırı değil.

Cihaza en çok kimler rağbet ediyor?

Ürüne sahip olanların yüzde 80'inin alkollü araç kullandıkları gerekçesiyle daha önce trafik cezası almış kişiler olduğunu anlatan Şenefe, şimdilik sadece internet üzerinden satış gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Alkolmetrenin 66-360 YTL arasında değişen fiyatlarla satıldığını açıklayan Şenefe, cep telefonu büyüklüğündeki cihazın, sürücünün ne kadar sonra trafiğe çıkması gerektiğini de hesapladığını dile getirdi.

Piyasaya sundukları alkolmetre için şimdiye kadar bin adet sipariş aldıklarını anlatan Şenefe, Azerbaycan, Türkmenistan ve Rusya'dan da sipariş geldiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious