Kist ameliyatında ölünür mü? Ölünür!

Kist ameliyatında ölünür mü? Ölünür!.18365
  • Giriş : 28.10.2008 / 11:34:00

Diyarbakır'da kist ameliyatı olan 3 çocuk annesinin ameliyat sırasında bağırsakları yanlışlıkla delindiği için öldüğü iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır Dicle Üniversitesi (D.Ü) Tıp Fakültesi Hastanesinde kist ameliyatı olan 3 çocuk annesi, ameliyattan sonra fenalaşarak öldü.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, DÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Doğum Servisinde ameliyat olan Şükran Kılavuz'un (42), rahmindeki iyi huylu denilen kistin alınması sırasında bağırsakları delindi. Fenalaşması üzerine ikinci bir ameliyata alınan Kılavuz, hayatını kaybetti. Kılavuz'un yakınları, hastanın bağırsakları delindiği için öldüğünü ve ölüm raporunda da bunun yer aldığını belirtirken, ameliyatta bağırsakların zarar gördüğünü yalanlamayan doktorlar ise ölümün kan pıhtılaşmasından olduğunu ileri sürdü.

Kılavuz'un ameliyatı sırasında hastanedeki işlemlerle ilgilenen yeğeni Mesut Özleyen de AA muhabirine yaptığı açıklamada, teyzesinin 6 Ekim 2008'de DÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Doğum Servisine başvurduktan sonra 8 Ekimde tekrar hastaneye gittiğini ve yapılan tahlil sonucunda rahminde iyi huylu bir kist olduğunun söylendiğini bildirdi.

Kistin alınması için 9 Ekimde ameliyat yapıldığını anlatan Özleyen, yaklaşık 10 saat süren ameliyatla kistin alındığını ancak doktorların onayıyla sıvı verilmeye başlanan hastanın ameliyattan 2 saat sonra nefes darlığı çekip fenalaşmaya başladığını söyledi.

Durumu haber verdikleri kadın doğum doktorlarının kendilerine; ''bizim ameliyatımızla ilgili sorun yok. Göğüs Hastalıkları uzmanları bakacak'' dediğini aktaran Özleyen, şöyle dedi:

''Göğüs hastalıkları uzmanları akciğer filmlerine bakıp sorun olmadığını söylediler. Ancak bu durum devam edince hasta ultrasona alındı, ardından acilen ameliyata alacaklarını söylediler. İlk ameliyatı yapan ekip 6 saat sonra teyzemi ameliyata aldı. Sorunun ne olduğu bize söylenmedi, sadece yumurtalıkların alındığını anlattı. Hasta yoğun bakıma alınınca doktora sorduk. Bize ameliyat sırasında bağırsakların delindiğini ve ameliyatla dikildiğini söyledi. 13 Ekimde ise hastamız fenalaşıp hayatını kaybetti.''

Ameliyatın bağırsakla ilgisi olmamasına rağmen ölüm raporunda bağırsak delinmesi ve kalbin durmasından bahsedildiğini belirten Özleyen, daha sonra gittikleri uzman doktorların, dış etki olmadan bağırsakların delinmesinin mümkün olmadığını ve delinen bağırsakların kanı zehirlediğini söylediklerini aktardı.

Ameliyatta yapılan hata ve bu hatanın zamanında fark edilmemesinin hastanın hayatına mal olduğunu öne süren Özleyen, konunun araştırılması için DÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliğine başvuruda bulunduklarını, ayrıca sorumlular hakkında dava açacaklarını ve bunun için de çocuklara vasi tayini amacıyla dava açtıklarını bildirdi.

''HEKİM HATASIYLA ALAKASI YOK''-

Doç. Dr. Ahmet Kale ise ameliyatta hastanın bağırsaklarının delindiği iddiasının hatırlatılması üzerine, aldıkları kistin büyük olduğunu, bu tür ameliyatlarda böyle şeylerin olabileceğini söyledi.

Hastanın 20 yıldır sigara içtiğini, bu nedenle ameliyattan sonra ayaklarında oluşan kan pıhtılaşmasının akciğere zarar verdiğini öne süren Kale, şöyle dedi:

''Böyle bir durum binde bir gelişebiliyor. Başka ülkelerde doktorlar bu tür riskli ameliyatları yapmıyor bile. Ameliyat ettiğimiz hasta iyileşince bize teşekkür ediyorlar, ölünce de böyle oluyor. İstedikleri yere başvursunlar. Konunun hekim hatasıyla alakası yok, haber değeri de yok. Dosyanın verilmediği de doğru değil. Dosya arşivde gidip alsınlar.''

Öte yandan, hayatını kaybeden Şükran Kılavuz'un eşinin de 8 yıl önce siroz hastalığından öldüğü öğrenildi.

Kılavuz'un çocukları 11 yaşındaki Şiyar, 13 yaşındaki Ahmet ve 18 yaşındaki Veysel, hem annesiz hem babasız kaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*