"Kitap Kardeşliği" projesi Türkiye'ye yayılıyor

  • Giriş : 24.04.2008 / 17:16:00

Trabzonlu iki küçük kardeşin başlattığı "Kitap Kardeşliği" projesi hızla yayılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Trabzon'da ilköğretim okulu öğrencisi 2 kardeş, anne ve babalarının da desteği ile başlattıkları kitap okuma projesi ile tüm Türkiye'ye kitap okutmayı hedefliyor. Yaklaşık 7 ay önce başlayan ve 'Kitap Kardeşliği' adı verilen Trabzon başta olmak üzere, Rize, Erzincan, İstanbul ve Erzurum'da devam eden proje, hızla tüm ülke geneline yayılıyor.

Dumlupınar İlköğretim Okulu 5 ve 4. sınıf öğrencisi Muhammet Kamil (11) ile Emre Kalaycı (10) kardeşlerin öncülük ettiği proje fikri, yaklaşık 7 ay önce geleneksel olarak yaptıkları aile toplantısında ortaya çıkmış. Kitap okumayı seven 5 kişilik Kalaycı ailesi, o gün çevrelerindeki insanlara da kitap okutmaya karar verir. Projeye öncülük etmek de anne ve babalarının da yardımı ile küçük Muhammet Kamil ve Emre'ye düşer.'Bütün Türkiye kitap okusun' sloganı ile harekete geçen Kalaycı kardeşler, babalarının kütüphanesindeki kitapları teyzelerine ve esnaf amcalarına verir. Bir ay sonrasında da verdikleri bu kitapları diğer kitaplarla değiştirirler. Kalaycı kardeşler, bu şekilde 7 ayda 40 civarında insanı kitaplara abone yapıp kitap okutturur. Uygulama kısa süre birçok kişi tarafından duyulur ve taktirle karşılanır. İki küçük kardeş, her ayın belirli günlerinde söz konusu kişileri dolaşarak, onları yeni kitaplarla buluşturmaya devam ediyor.
Projenin daha da yaygınlaşması gerektiğini düşünen Kalaycı ailesi, ikinci aşamada da 'özel, tüzel bütün bürolarda masaların üzerinde en az 5 tane kitap olsa ve herkes okuduğu kitabı bir kitapla değiştirse insan bu şekilde yüzlerce kitap okur' diye düşünürler. Hemen harekete geçilir ve uygulama ilk olarak öğretmen olan baba Aydın Kalaycı'nın işyerindeki masasında başlatılır.

Bu çalışmanın aşamaları şu şekilde gerçekleşir: İşyeri ya da bürodaki çalışma masasına en az 5 tane kitap konuluyor. Kitabın arkasına da boş bir liste yapıştırılıyor ve kitabı okuyan herkes ismini oraya yazıyor. Masadan beğendiği bir kitabı almak isteyen kişi, getirdiği bir başka kitabı onun yerine bırakıyor. Bu sayede masadan 5 kitap hiçbir zaman eksilmiyor. Kampanyaya katılan herkes bu projeyi en az 3 kişiye yaymaya çalışıyor ve bu sayede birçok insan kitap okumaya başlıyor. Oluşturulan her masadan kitap değiştirme imkanı olduğu için de hiçbir ücret vermeden yüzlerce kitabı okuma fırsatı yakalanıyor.

Şu anda Trabzon'daki birçok kişi tarafından yapılan bu uygulama İstanbul, Erzurum, Erzincan ve Rize gibi illere de yayılmış durumda. Hızlı bir şekilde tüm Türkiye'ye yayılmaya başlayan projeyi Trabzon Valiliği de, valilikteki bürolarda uygulamaya hazırlanıyor.

Kitap okumayı çok sevdiklerini söyleyen Muhammet Kamil ve Emre kardeşler, ebeveynlerinin de desteği ile yakın çevrelerinden başlattıkları bir kıvılcımın bu kadar hızlı yaygınlaşmasından mutlu olduklarını dile getirdi. Herkesi kitap okumaya ve kampanyaya katılmaya davet eden Kalaycı kardeşler, bu şekilde binlerce, hatta yüzbinlerce insanın 'kitap kardeşi' olacağını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious