Kitap kurdu gençler Köln'de yarıştı

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Almanya'nın farklı şehirlerinden gelen onlarca genç kitapsever, Köln kentinde düzenlenen yarışmada bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Köln, Bonn, Leverkusen, Aachen, Düren, Koblenz ve Siegen'i temsil eden dokuz grubun katıldığı yarışmanın amacı; gençlere kitap okuma sevgisini kazandırmak. Her ay birkaç Türkçe kitap bitiren gençler, hem bilgi dağarcıklarını genişletiyor, hem de Türkçlerini geliştirme fırsatı buluyor.

Almanya'nın çeşitli şehirlerinde başlatılan kitap okuma seferberliği ile gençler iki yılda elliden fazla kitap okuduklarını ifade ediyor. Yarışmada tüm grupların soru kaçırmama konusundaki dikkatleri, jüriyi zorlarken, yarışmacıların ne kadar iyi hazırlandıklarını da ortaya koyuyor.

Yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen eğitimci Murat İnan, bu tür programlar düzenlemekteki amaçlarının gençlerin boş zamanlarını değerlendirmek, zararlı ve kötü alışkanlıklardan korumak ve Almanya'da akademik eğitim yapacak gençler yetiştirmek olduğunu açıkladı. Avrupa'da yaşayan Türk gençlerinin her geçen gün ana dillerinden uzaklaştığı bir dönemde gençlerin bu faaliyetlerinin çok önemli olduğunu vurgulayan İnan, Türkçe dilinin daha iyi öğrenilmesi, Türk kültürünün ve varlığının korunması adına bu çalışmaların sürekli hale getirilmesi gerektiğini belirtti.

Siegen'den yarışmaya katılan Salih Almaca, Ercan Alıcı ve Fatih Tüysüz üçlüsü bütün sorulara doğru cevap vererek yarışmada birinci olurken, Koblenz ikinci , Köln grubu ise üçüncü oldu.

Liseli gençler, yarışmaya katılan herkese kitap hediye eden TDAB'nin organizasyonuyla üç ay sonraki yarışmada bir araya gelmek üzere ayrıldılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious