Kitap mankeni

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Vitrinde 4 saat kitap okudu satışları ikiye katladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kitabevinin vitrinine oturan oyuncu Yeliz Demir, günde dört saat meraklı bakışlara aldırmadan kitap okuyor.

Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki bir kitabevi bir süredir farklı bir tanıtım yapıyor. Kitabevi vitrininde oturan oyuncu Yeliz Demir, günün belli saatlerinde gelip geçenlerin meraklı bakışları altında kitap okuyor. Bu farklı tanıtım kampanyasının fikir babası İstiklal Kitabevi sahibi Medet Daş, canlı mankenin vitrinde kitap okuduğu 18.30-22.30 saatleri arasında kitap satışlarının ikiye katlandığını belirtiyor. Daş, önümüzdeki günlerde bu projenin ikinci ayağını da hayata geçirmeye hazırlanıyor. Sanat, edebiyat, hatta politika ve Futbol dünyasından tanınmış simaların kampanyaya katılıp vitrinde canlı mankenlik yapması için teklif götürecek.

Türkiye, kişi başına kitap okuma oranı en düşük ülkelerden biri. Japonya’da bir kişi yılda ortalama 26 kitap okurken, Türkiye’de okunan kitap oranı 26 kişiye bir kitap şeklinde gerçekleşiyor. İnsanların kitap okuma konusundaki tutumu kitabevlerini de yakından ilgilendiriyor.

Bu kitabevlerinden biri 2 hafta önce oldukça farklı bir tanıtım kampanyası başlattı. Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki İstiklal Kitabevi, kitap tanıtımında canlı manken kullanmaya başladı. Oyuncu Yeliz Demir her akşam 18.30-22.30 saatleri arasında vitrindeki sandalyesine oturarak caddeden geçenlerin meraklı bakışları altında kitap okuyor. Demir’i görenler kısa bir şaşkınlığın ardından onunla iletişim kurmaya çalışıyor. En sık sorulan soru, “Hangi kitabı okuyorsun?” oluyor. Kitabevi sahibi Medet Daş, “Yeliz Hanım vitrinde kitap okumaya başladığı anda içerideki satışımız ikiye katlanıyor. Onun okuduğu kitabı sorup aynısından almak isteyen çok müşteri oluyor.” ifadelerini kullanıyor. Yaptıkları bu tanıtımı kitap satmak düşüncesinden çok okumaya ilgiyi artırmak için başlattıklarını ifade eden Daş, “Çok olumlu sonuçlar aldık. Şimdi bu projenin ikinci ayağını hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Ünlü simalara bu teklifi götüreceğiz. Onların da vitrinde kitap okuyarak örnek olmalarını sağlayacağız. Bunun çok etkisi olacak. Bu fikri bazı tanınmış edebiyatçılarla paylaştıklarını kaydeden Medet Daş, hepsinin de olumlu karşıladıklarını ifade ediyor. Daş’ın teklif götürmeyi düşündüğü isimler arasında Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un yanı sıra Çetin Altan, Sezen Aksu, Yılmaz Erdoğan, Fatih Terim gibi isimler de yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious